Rakousko

Zajímavý Linec

srp 19 2014

Město Linec je hlavním městem rakouské spolkové republiky Horní Rakousko. Linec je současně třetím největším městem Rakouska a nyní má necelých 190 000 obyvatel. Město na Dunaji se může pochlubit velkým množstvím historických památek, ale také zajímavými moderními budovami.


Historické památky
V centru Lince je celá řada pozoruhodných památek. Při procházce historickým centrem tak narazíte na četné kostely, muzea a divadla. Procházku po historickém Linci doporučujeme začít na Hlavním náměstí, kterému dominuje dvaceti metrový barokní sloup svaté Trojice, který byl na začátku 18. století vytvořen z krásného bílého mramoru. Dále můžete jít kolem pěkného minoritského kostela a dostanete se až k Zemskému domu, což je sídlo hejtmana a zemské vlády. Zemský dóm má hned tři nádvoří, přičemž na jednom z nádvoří stojí pozoruhodná Kašna planet, která pochází z roku 1582.

DSC00196

Linec foto Černý tulipán


Stopy po Mozartovi
Rakouský Linec je spojen se slavným Mozartem, který město za svého bohatého hudebního života navštívil. Na slavného Mozarta můžete narazit, když zavítáte k Mozartovu domu, ve kterém geniální hudební skladatel při návštěvě Lince složil Lineckou symfonii.


Linecký zámek
Od Mozartova domu se pak dostaneme až k Lineckému zámku, který majestátně vévodí nad Lincem. Zámek zdobil Linec již od konce osmého století, kdy je poprvé zmíněn. V průběhu staletí byl však zámek velmi často upravován. Dnes má zámek čtyři patra a bílou fasádu. V sídle zámku je v současné době Zámecké muzeum země Horní Rakousko. V zajímavé expozici se dozvíte, že v minulosti sloužil zámek jako lazaret nebo městská věznice.

DSC00199

Linec foto Černý tulipán


Církevní památky
Nedaleko od zámku na samotném okraji města stojí pozoruhodný chrám svatého Martina, což je jeden z nejstarších chrámů na území Rakouska. Stavba kostela byla podobně jako zámek postavena na konci osmého století. Kostel svatého Martina však nebyl častokrát přestavován, takže se dochoval s nepatrnými úpravami v původní podobě.
Hlavní kostelem Lince je však majestátní Nový dóm, který do svých útrob pojme okolo 20 000 věřících. Obrovská stavba však není příliš starou sakrální stavbou, protože byla začata až v roce 1862. Věž kostela měří „pouze" 134 metrů, protože výška kostelní věže nesměla být vyšší než věž vídeňského Svatoštěpánského dómu.