Rakousko

Cyklostezka v údolí řeky Traisental

říj 24 2013

Cyklostezka v údolí řeky Traisental je velmi příjemná a nenáročná cyklostezka, která spojuje řeku Dunaj s významným mariánským poutním místem Mariazell. Nádherná trasa, která měří 111 kilometrů, vás provede nádherným krajem Dolního Rakouska.

Popis trasy

Cyklostezka v údolí řeky Traisental není nikterak náročná, protože většina trasy nemá příliš těžké stoupání. Nejjednodušší část vás čeká u podunajské roviny, kde jedete v podstatě po rovince. Mírné stoupání vás čeká teprve za hlavním městem Dolního Rakous St. Pöltenu. Za St. Pöltenem se trasa začíná velmi pozvolna měnit, takže z rovinaté tratě budete pomalu přecházet na trať, která vede mírně do kopce. Nejnáročnější část se nachází před poutním místem Mariazell, které se již nachází v horách, takže vás čeká několik prudkých stoupání. Celá trasa se dá zvládnout za jeden až dva dny, pro pomalejší cykloturisty za tři až čtyři dny.

mariazell 2013 112

Cyklostezka vede krásným krajem foto Černý tulipán

Zajímavá místa po cestě

Prvním velkým městem po této cyklostezce je St. Pölten, což je hlavní město spolkové země Dolní Rakousy. Město má celou řadu historických památek, takže určitě stojí za to si toto město na pár hodin prohlédnout.

Za St. Pöltenem stojí určitě za pozornost obec Lilienfeld, kde stojí mohutný rakouský středověký klášter, který je jeden z největších na území Rakouska. Cyklotrasa ze St. Pöltenu do Lilienfeldu vede většinou podél řeky či po menších venkovských silnicích, kde nepotkáte příliš mnoho aut.

mariazell 2013 115

Velbloudí divadlo foto Černý tulipán

Nejnáročnější část cyklostezky

Nejnáročnější část této cyklostezky vás čeká na závěr. V této části cyklostezky jste už v nádherné alpské krajině. Jedná se o úsek mezi obcemi St. Aegyd a Mariazell. Mezi St. Aegydem a Mariazell se nachází zajímavé velbloudí divadlo, které sídlí v obci Kernhof. V tomto atypickém divadle vystupují skuteční velbloudi. Vedle tohoto velbloudího divadlo se nachází malá zoologická zahrada, kde se můžete obdivovat krásným bílým tygrům.

V Kernhofu se dá udělat příjemná zastávka přes noc, neboť v obci je sympatický autokemp. Po vydatném odpočinku se již můžete vydat na závěr cesty, která vede přes sedlo Gscheid. Táhlé stoupání, které měří zhruba čtyři kilometry, je nejnáročnější úsek celé nádherné cyklotrasy v údolí řeky Traisental. Na konci této cyklotrasy vás očekává nádherná spolková země Štýrsko a poutní město Mariazell s krásnou bazilikou.