O Irsku

Irsko je země, která se nachází v severozápadní Evropě. Státní zřízení je parlamentní republika v čele s prezidentem. Úřední měnou je euro. Hlavním městem země je Dublin, kde žije něco přes 505 000 obyvatel. Jelikož je Irsko ostrovní stát, sousedí pouze na severu země se Severním Irskem, které patří k Velké Británii. Na západě země je Irsko omývané Atlantickým oceánem, na východě Irským mořem a Keltským mořem, na jihu pak průlivem svatého Jiří. Rozlohou je Irsko na 117 místě na světě, má celkem 70 273 kilometrů čtverečních.

Irská vlajka má tři svislé pruhy, první pruh je zelený, prostřední pruh je bílý a třetí pruh je oranžový. Symbolem Irska je zelený čtyřlístek a harfa. Žlutá harfa je na státním znaku země.

V současnosti žije v Irsku přes 4 200 000 obyvatel. V zemi je úřední jazyk irština a angličtina. Největší města země jsou Dublin, Corcaigh a Sligeach.

Z náboženského hlediska je Irsko křesťanská země, většina lidí se hlásí k římsko-katolické víře, jedná se o 90 procent veškerého obyvatelstva. Kolem 3 procent obyvatelstva se pak hlásí k protestantské církvi, zbytek obyvatelstva je bez vyznání.

Nejvyšším bodem země je hora Carrauntoohill, která měří 1041 metrů. Irskému hospodářství dominuje chov ovcí. Ovčí vlna se vyváží do celého světa. Tradičně úspěšným irským vývozním artiklem je také kvalitní jemná irská whisky a irské pivo. Irsko také vyrábí dopravní prostředky a počítače.