Německo

Bavorský Cham

pro 13 2015

Bavorské město Cham leží uprostřed nádherného přírodního parku „Naturpark Oberer Bayerischer Wald". Město Cham má v současné době okolo 16 400 obyvatel. Jedná se o okresní město, které se nachází nedaleko České republiky.


Okresní město na řece Regen
Cham je okresním městem, které leží přímo na řece Regen. Řeka Regen krásně obtéká Chamské staré město ukázkovým obloukem, takže se tomuto město někdy také říká: „Stadt am Regenbogen". Cham je jinak město s bohatou historií. Střed města je historický a zaujme především tržním náměstím s krásnou kašnou a sympatickým kostelem. Netřeba připomínat, že historické jádro města je bez dopravního ruchu, takže po této městské části můžete v klidu korzovat a kochat se místními památkami.

Dsc04241

Náměstí v Chamu foto Černý tulipán 


Hlavní památky města
Na hlavním náměstí Marktplatz stojí především nevelká radnice a římskokatolický kostel svatého Jakuba. Interiér kostela svatého Jakuba je velkolepě barokní. Na radniční budově se nachází malá zvonkohra, která se rozezvučí vždy v poledne a v šest hodin odpoledne. Pokud budete u radniční budovy v šest hodin odpoledne, vězte, že uslyšíte bavorskou národní hymnu. Pitoreskní památkou je červená korpulentní městská brána, která se jmenuje Pivní alias Biertor. Významnou církevní památkou ve města je pak velký klášterní kostel Maria Hilf, který se nachází mimo hlavní centrum města. Jedná se o novorománskou stavbu, kterou nechala na začátku 20. století postavit kongregace Nejsvětějšího Vykupitele, známá také pod názvem Redemptoristé.


Nádherná příroda
Za pozornost stojí také okolí Chamu, které je obklopeno krásnou a čistou přírodou. Všude, kam oko dohlédne, se rozprostírá nádherný Bavorský les, který skýtá velké množství kvalitních a dobře značených cyklostezek.

Dsc04242

Cham foto Černý tulipán


Zajímavosti města
V Chamu se roku 1323 narodila Anna Česká, což byla dcera českého krále a římskoněmeckého císaře Karla IV. Anna Česká se pak provdala za anglického krále Richarda II., takže její hrob je v Londýně. V 19. století se Cham hodně industrializoval, což se promítlo také do železniční dopravy. První vlaky jezdily v Chamu již v roce 1861. Partnerským městem bavorského Chamu jsou české Klatovy.