Německo

Augšpurk aneb minulost plná lesku

zář 11 2015

Augšpurk je bavorské město, které leží nedaleko Mnichova. Augšpurk se může pochlubit krásnými historickými stavbami a bohatými dějinami. V současné době má Augšpurk něco málo přes 276 000 obyvatel.


Město s pestrou minulostí
Augšpurk je město s bohatou a velmi pestrou minulostí. Augšpurk je jedno z nejstarších bavorských měst, protože už v roce 15 před Kristem tu založili malou osadu Římané. V pozdější době vládli nad Augšpurkem biskupové, takže město bylo významným církevním sídlem. Z hlediska církevní historie se Augšpurk zapsal nesmazatelným písmem tím, že zde byl 25. září roku 1555 podepsán Augšpurský mír. Tímto mírem skončilo v Německu jedno velké období náboženských válek. V této dohodě byla uznána plná náboženská svoboda ve formě zásady čí země, toho náboženství. Podle Augšpurku bylo také pojmenováno Augšpurské vyznání, které bylo roku 1530 předloženo císaři Karlu V. na říšském sněmu v Augšpurku. Šlo o theologické vyznání evangelických stavů, které bylo odlišné od katolického učení. Augšpurské vyznání se velmi často objevuje v názvech luterských církví po celém světě dodnes.

DSC03893

Dóm Panny Marie foto Černý tulipán


Památky města
V Augšpurku stojí za návštěvu především místní sakrální památky. Hlavním kostelem města je nádherný Dóm Panny Marie, což je původní románská bazilika, která byla později přestavěna do gotického stylu. Z románské architektury se však dochovaly bohatě zdobené portály a nádherné románské bronzové dveře s alegorickými výjevy. Uvnitř kostela jsou nejcennější unikátní vitráže, které jsou z roku 1140. Dalším významným kostelem města je kostel sv.Anny, který původně patřil karmelitánskému řádu a později sloužil jako pohřební kaple. Kostel je pěknou ukázkou renesanční architektury.

DSC03915

Hlavní náměstí foto Černý tulipán


Chudinské předměstí
Pokud chcete vidět nejstarší chudinské sídliště, běžte se podívat do Fuggerei. Jedná se o chudinské předměstí, které roku 1516 nechal postavit zámožný pán Jakub Fugger, aby pomohl nejchudším obyvatelům Augšpurku. V současné době zde stojí 52 původních domů se zahrádkami. V jednom z nich je také Fuggerei-Museum, které je věnované dějinám vzniku této chudinské čtvrti.