Německo

Bamberk a místní pivo

zář 03 2015

V bavorském Bamberku najdete velmi živou pivní kulturu, která může přilákat nejednoho českého pivaře, který do tohoto historického města zavítá. V Bamberku je totiž několik skvělých nezávislých pivovarů, které vaří pivní delikatesy.


Nezávislé pivovary
Bamberk je městem pivařů a nezávislých pivovarů. Na území města je jich celkem osm. Tyto skvělé nezávislé pivovary se mohou pochlubit desítkami unikátních speciálů, které ocení nejeden český pivař. Zejména "uzené" pivo je vyhlášenou specialitou, která boduje. Uzené pivo je však zvláštní a musíte si na něj nejprve zvyknout, aby vám zachutnalo. Uzené pivo chutná tak, jako kdyby vám do půllitru točeného piva někdo dal uzený bůček, banán a vanilku. Je to tedy zvláštní kombinace, která je pro chuť klasického piva neobvyklá. Místní obyvatelé vám však řeknou, že uzené pivo vám zachutná až po třetím půllitru. Uzenému pivu se německy řekne Rauchbier a dostanete ho například v pivovaru Schlenkerla, který byl založeno už v roce 1678. Jeden půllitr piva pak stojí v tomto pivovaru zhruba přes 65 korun.

DSC03501

"Malé Benátky" v Bamberku foto Černý tulipán


Bamberský pivní povaleč
Bamberk však pro pivní turisty vymyslel velmi speciální a originální program, který se jmenuje Bamberský pivní povaleč. V rámci tohoto programu obdržíte speciální kartu, která vaší kapsu vyjde na šest euro. Majitel této speciální karty pak může dle libosti ochutnat půl litru skvělého místního pivního moku v každém z místních osmi nezávislých pivovarů. Když už bamberské místní pivovary budete navštěvovat, vězte, že k dobrému pivu je dobré si dát něco k snědku. Bamberská specialita je kupříkladu vepřové koleno v omáčce z uzeného masa nebo plněná cibule v pivní omáčce, která vás určitě zasytí.

DSC03500

"Malé Benátky" v Bamberku foto Černý tulipán


Malé Benátky
Kde se většina bamberských nezávislých pivovarů nachází? Je to v malebné rybářské osadě, která se romanticky jmenuje Malé Benátky. Kromě proslulých bamberských pivovarů zde také najdete kvalitní restaurace, kde se vaří především z ryb. Místní rybí specialitou jsou například kapří půlky, což jsou malé kousky smaženého kapra. Bamberk je tak městem dobrého a kvalitního piva a chutného jídla.