Německo

Bayreuth a Richard Wagner

srp 05 2015

Slavný německý skladatel Richard Wagner neodmyslitelně patří k bavorskému městu Bayreuth. V tomto článku vám popíšeme, kde všude v Bayreuthu na Wagnera narazíte.


Slavný obyvatel Bayreuthu
Nejznámějším obyvatelem bavorského Bayreuthu byl nepochybně slavný skladatel Richard Wagner, který se proslavil svými romantickými operami. Bayreuth byl na svého obyvatele pyšný již za jeho života. Již v 19. století se zde každým rokem konaly velmi populární Richard-Wagner-Festspiele. Bayreuth si o tohoto festivalu sliboval oživení zdejšího hudebního a kulturního života. A trefil se do černého, neboť Wagner skutečně přitahoval velké množství Němců i cizinců k návštěvě tohoto festivalu. Richard-Wagner-Festspiele vznikl v roce 1876 a stal velmi váženým hudebním podnikem vážné hudby. Dneska se festival jmenuje Bayreuther Festspiele a koná se každý rok o letních prázdninách. Festival se koná ve známém Festspielhausu, který byl speciálně postaven na konci 19. století k prezentaci Wagnerovy hudby.

DSC03462

Festspielehaus foto Černý tulipán


Wagnerův dům
Na Wagnera narazíte v Bayreuthu téměř všude, nicméně za pozornost stojí především Wagnerův dům, který se nachází hned vedle nádherné zámecké zahrady (Hofgarten). Dům, kde Richard Wagner bydlel, nechal pro slavného hudebního skladatele postavit architekt Carl Wolfel. V zahradě domu se nachází hrob Richarda Wagnera a jeho manželky Cosimy, což byla dcera Ference Liszta, který se bavorský Bayreuth rovněž zamiloval.

DSC03414

Wagnerův rodný dům foto Černý tulipán


Markrabská opera
Dalším místem, které je v Bayreuthu spojeno s Richardem Wagnerem, je slavná Markrabská opera, která byla postavená ve čtyřicátých letech 18. století. Jedná se o jednu z nejkrásnějších oper na světa. Byla postavena v přepychovém barokním slohu a byl to právě Richard Wagner, který si zdejší operní dům doslova zamiloval. Od roku 2012 je Markrabská opera na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Do Markrabské opery se můžete za cenu 5,50 euro podívat v rámci komentovaných prohlídek.