Německo

Zajímavosti Berlína VII.

srp 15 2013

V našem seriálu o zajímavostech hlavního města Německa se tentokrát koukneme na Památník Holocaustu a Židovské muzeum.


Památník Holocaustu
Berlín je městem, které bylo centrem velmi zrůdné ideologie, která chtěla židovský národ definitivně vymazat ze zeměkoule. Pojem holocaust je proto zde stále velmi citlivé téma, s kterým se Berlín pořád vyrovnává.
V nedávné době zde vznikly stavby, které chtějí všem budoucím generacím Němců připomenout hrůzy holocaustu a druhé světové války. Mezi takové stavby patří například unikátní Památník holocaustu, který vznikl v letech 2003 až 2005. Vytvořil ho známý architekt Peter Eisenmann, který je členem skupiny New York Five. Eisenmann vytvořil Památník holocaustu z 2711 různě vysokých betonových šedých bloků, které připomínají sarkofágy. Památník je situován na zvlněném terénu, takže se návštěvníci tohoto památníku mezi jednotlivými šedými bloky ztrácejí a znovu vynořují. I když jsou šedé bloky masivní a pevné, koncepce celého památníku působivě velmi dynamicky. Pod památníkem se ještě nachází podzemní muzeum. Památní holocaustu najdete v centru Berlína a je zcela volně přístupný veřejnosti.

PA160142

Památník holocaustu v Berlíně foto Černý tulipán

Židovské muzeum
Druhou velmi zajímavou památkou, která je spojená s holocaustem, je Židovské muzeum na ulici Kreuzberg. Židovské muzeum má starou i novou budovu. Stará budova byla v minulosti sídlem pruského Nejvyššího soudu.
Vedle této budovy byla pak přistavěna slavným americkým architektem Danielem Liebeskindem zcela moderní budova. Moderní budova je postavena ve zvláštním a zcela osobitém dekonstruktivistickém stylu. Půdorys budovy je zcela klikatý, takže z ptačí perspektivy působí jako roztříštěná Davidova hvězda. Budova je zahalena do nezvyklého titanozinkového pláště, který postupem času prostřednictvím oxidace získá svou neopakovatelnou patinu. Na celé budově jsou rovněž zvláštní velmi nahodile uspořádaná okna. Ostré úhly a šikmé podlahy mají navazovat pocit úzkosti, který museli prožívat všichni, kteří se dostali do koncentračních táborů.
V Židovském muzeu je rovněž velmi působivá Exilová zahrada, která leží pod úrovní okolního terénu. Židovské muzeum je otevřeno od úterka do neděle od 10 do 20 hodiny. Pouze v pondělí je otevřeno od 10 do 22 hodiny. Vstupné činí 7 euro, snížené vstupné je pak 3,50 euro.

Šestý díl seriálu

Osmý díl seriálu