Německo

Pohádkový zámek Neuschwanstein

dub 14 2013

Impozantní zámek Neuschwanstein se tyčí v Bavorsku na skalním ostrůvku v obci Schwangau, obklopeném bohatými lesy s impozantním výhledem na bavorské Alpy. Zámek dal postavit Ludvík II, jeden z nejznámějších bavorských panovníků. Právě Neuschwanstein patří mezi nejvíce atraktivní cíle turistů v Německu.

Zámek je vystavěn v pozdně románském slohu v letech 1868 až 1886 po vzoru středověkých hradů. Exteriér na nás působí velkolepě, zdobně a přímo pohádkově. Zámek zdobí četné množství věží a věžiček. Interiér se nese v ponurém tónu, symboly středověku jsou všudypřítomné a zdiva zdobí momenty z Wagnerových oper a starých ság. Ludvík II. měl zalíbení v barevných tónech zlaté, zelené, modré, stříbrné a fialové. Právě tyto barvy zdobí všechny stavby, které nechal postavit Ludvík II.

Neuschwanstein 2 mala

Impozantní zámek Neuschwanstein

Ludvík byl od útlého mladí snílkem s hlavou v oblacích. Svou povahou se nehodil na post panovníka. Stavba Neuschwanstein byla velmi nákladná. Všechny stavební výdeje měly být kryty soukromými zdroji panovníka. Ludvík II. však pokračoval s plánováním v okázalém stylu. Neustále chtěl zámek zvětšovat a rozšiřovat, což mělo za následek vyprázdnění pokladny.

Romantická povaha zapříčinila výstavbu jeskyně s jezírkem v zámku Linderhof, další stavbou Ludvíka II. Také zámek Herrenchiemsee je stavbou snílka Ludvíka. Finance se v průběhu vzniku zámků přímo ztrácely před očima a tak byl Ludvík sesazen z trůnu.

Neuschwanstein mala

Zámek je viditelný opravdu z velké vzdálenosti

Závěr života Ludvíka II. nepatřil k šťastným, jak by se asi dalo předpokládat. Byl prohlášen za psychicky narušeného a odvezen na sídlo Berg. Jednoho dne utonul v blízkém jezeře.

Ludvík II. si své sny a fantazie dozajista splnil, prostřednictvím svých staveb nás pouští do svého světa nepochopeného a často zatracovaného panovníka. Zámek Neuschwanstein patří mezi hojně fotografované objekty. Není se však čemu divit stavba i dodnes bere dech všem, kteří ji navštíví.

Vstupte do světa pohádek a nalezněte v sobě i vy svoji skrytou múzu.