Maďarsko

Maďarská jídla

čec 22 2015

Maďarsko je dlouho dobu známé dostatkem jídla a velmi dobrou kvalitou své kuchyně. Kdo by například neznal kvalitní maďarský guláš nebo chutnou rybí polévku. V tomto příspěvku vás seznámíme s nejznámějšími maďarskými jídly.


Nejznámější maďarská jídla
Nejtypičtější maďarský pokrm je guláš (maďarsky gulyás). Na rozdíl od českého guláše jde však spíše o hutnou polévku, která se skládá z hovězího masa, nakrájené cibule, brambor a papriky. Maďarští pastevci ji vařili v kotlíku, kterému říkali gulyás. Dalším známým maďarským jídlem je pörkölt, což je de facto český guláš. V pörköltu najdete jakékoliv maso, cibuli, rajčata, česnek a mletou červenou papriku. Velmi známou maďarskou specialitou je Szegedínský guláš, do kterého se navíc přidává zelí. Za receptem stojí jistý József Székely, který vymyslel toto jídlo spíše z nouze, když si uvědomil, že doma má pouze trošičku guláše a zelí.

P1010010

Základem maďarské kuchyně je paprika foto Černý tulipán


Další známé maďarské pochutiny
Velmi oblíbené maďarské jídlo je halászlé, což je velmi hutná rybí polévka z několika druhů ryb. Dále jsou v polévce rajčaty, zelené papriky a pochopitelně kořeněná mletá paprika. Polévka je natolik hutná, že se dá bez problémů jíst jako hlavní chod. V minulosti šlo o polévku maďarských rybářů, která se jednoduše vařila u řeky v kotlíku nad otevřeným ohněm. Další zejména letní pochoutkou je lecsó, což je zeleninový pokrm, který se skládá z čerstvých rajčat, cibule, paprik a masa. Méně známe je kolosvárské plněné zelí (maďarsky koloszvary töltött káposzta), což je pro změnu plněný zelný list, který obsahuje mleté maso s rýží, cibuli a vajíčka.

DSC04285

peprný guláš foto Černý tulipán


Placky a palačinky
Mezi známé maďarské placky patří lángos, což je placka z kynutého těsta, která se smaží na oleji. Lángos je k dostání v každém maďarském městě, nejčastěji se prodává na ulici v rychlém občerstvení. Koupit si můžete lángos s česnekem nebo s ovčím sýrem. Posledním skvělým maďarským jídlem, které si představíme, je palacsinta. Maďarská palačinka se prodává s mnoha náplněmi. Koupit si tak můžete kupříkladu palačinku se sýrem nebo s houbami. Kdo má však rád sladké, ten dá spíše přednost palačince s tvarohem, mákem, ořechy nebo marmeládou. V Maďarsku však také koupíte palačinky s jablky, mandlemi, skořicí či čokoládou.

Přečtěte si další články s podobnou tématikou