Maďarsko

Szeged aneb segedínský guláš

čec 22 2015

Již delší dobu je populární spojit cestování s gastronomií. V každé zemi totiž narazíte na něco speciálního. V Maďarsku je to například Segedínsky guláš. Vznikl však Segedínsky guláš opravdu v maďarském městě Szegedu?


Je Segedínsky guláš ze Szegedu?
Podle názvu města by vše naznačovalo, že Segedínsky guláš se opravdu v Szegedu narodil. Ovšem znáte to, po zkušenostech s pařížským salátem, francouzskými bramborami nebo španělským ptáčkem, není vůbec jisté, že Segedínsky guláš musí být nutně ze Szegedu.

DSC02551

Szeged je město zeleně foto Černý tulipán


Szeged se představuje
Ještě dříve, než rozluštíme zapeklitou gastronomickou hádanku ohledně Segedínského guláše, si město v krátkosti představíme. Szeged (česky Segedín) leží na obou březích řeky Tisy, která je překlenutá dvěma mosty. Blízkost velké řeky není vždy pro velké město vítězstvím. V roce 1879 byl totiž Szeged úplně zničen velkou povodní. Tehdejší panovník František Josef I. se však nedal vůbec odradit a rozhodl se město u Tisy znovu velkolepě vybudovat. Fascinující na tom je, že jednotlivé státy Evropy rovněž vydatnou měrou přispěly na jeho výstavbu, a tak je město plné honosných domů postavených především v secesním slohu. Díky vděčným obyvatelům Szegedu pojmenovali ulice po velkých světových městech, takže v Szegedu uvidíte například Pařížský okruh, Londýnský, Římský, Moskevský, Bruselský nebo Vídeňský. Szeged je rovněž plný zeleně, zajímavých soch, velkých bulvárů a náměstí. Město je rovněž čisté a pěkně uklizené, takže místní obyvatelé mají zřejmě pořádek a harmonii v krvi. V současné době má Szeged okolo 162 000 obyvatel, takže se řadí k největším maďarským městům.

DSC02527

Netradiční kavárna v Szegedu foto Černý tulipán


Segedínsky guláš není ze Szegedu
Segedínsky guláš pochopitelně existuje, ale překvapivě nepochází z maďarského Szegedu. Všeobecně se má za to, že název Segedínsky guláš je odvozen od jeho autora, kterým byl maďarský spisovatel József Székely. V Szegedu se vaří přece jenom trochu jiný guláš. Tamější specialita se totiž jmenuje Szekely káposzta, což je mimochodem také skvělý guláš, který ovšem obsahuje velké kousky zelené papriky a rajčata.