Maďarsko

Židovské chrámy v Szegedu

čec 09 2015

Na území maďarského města Szegedu nejsou k vidění pouze nádherné a úchvatné křesťanské kostely, ale také velkolepé židovské chrámy. Nejkrásnějším židovským chrámem je pak grandiózní budova Nové synagogy, která byla postavena ve zdobném secesním stylu.


Stará synagoga
Nejstarší židovskou synagogou v Szegedu je Stará synagoga, kterou najdete na ulici Hajnóczy utca číslo 12, což je zhruba necelý kilometr od samotného centra města. Budova Staré synagogy byla postavena v roce 1843 a má neoklasicistní architekturu. Zajímavostí této budovy je, že na zdi Staré synagogy je značka, k níž dosáhla hladina vody při velké povodni v roce 1879. V současné době již budova Staré synagogy neslouží k bohoslužebným účelům.

DSC02541

Nová synagoga v Szegedu foto Černý tulipán


Nová synagoga
Mnohem velkolepější budovou je budova Nové synagogy, kterou najdete na ulici Gutenberg utca číslo 13. Nová synagoga byla vystavěna v letech 1900 až 1903. Jedná se o grandiózní amurskou secesní budovu, kterou zdobí čtyřicet osm metrů vysoká kopule. Kopule, která znázorňuje noční oblohu, je pokryta tmavomodrým sklem a hvězdami. Architektem celé této skvostné budovy byl maďarský architekt Lipót Baumhorn. Když se na budovu Nové synagogy podíváte z dálky, tak vám připomene cukrářské dílo. Když vejdete dovnitř synagogy, tak se můžete kochat velkou architektonickou barevností a rozmanitostí. Nová synagoga je dodnes funkční, takže dovnitř se dostanete pouze s pokrývkou hlavy.

DSC02546

Nová synagoga v Szegedu foto Černý tulipán

Do Nové synagogy se rovněž platí vstupné, které v současné době činí 500 forintů pro dospělého a 250 forintů pro studenty. V ceně této vstupenky je rovněž výklad průvodce v maďarštině nebo v angličtině. Budova Nové synagogy je otevřena od prvního dubna každý den od 10 do 12 a 13 do 17 hodiny. Synagoga je zavřena pouze v sobotu a o hlavních židovských svátcích. Uvnitř synagogy lze také koupit knihy, suvenýry, pohlednice a další propagační materiál o synagoze a místní židovské komunitě. Nová Synagoga v Szegedu se může pyšnit také tím, že se jedná o čtvrtou největší synagogu na světě.