Maďarsko

Kostely v Szegedu

čec 08 2015

Maďarské město Szeged leží na samém jihovýchodě Maďarska. Jedná se o čtvrté největší město Maďarska a na jeho území najdete nádherné křesťanské chrámy různých denominací.


Největší kostel Szegedu
Mezi největší a nejkrásnější památky Szegedu patří skvostný a nádherný Votivní kostel z hnědých cihel, který najdete na hlavním náměstí Dóm tér. Jedná se o obrovský kostel, který byl postaven v novorománském stylu. Kostel byl stavěn celkem sedmnáct let a to od roku 1913 až do roku 1930. Kostelu dominují dvě věže, které mají na výšku bezmála sto metrů. Kostel je překrásně vyzdoben velkou mozaikou Madony s dítětem, která zdobí kostel nad vchodem. Uvnitř kostela stojí za pozornost zejména působivé fresky od Frigyesa Schuleka, který byl rovněž architektem celého kostela. Chloubou kostela jsou rovněž mohutné varhany, které se mohou pyšnit tím, že jsou třetí největší varhany v Evropě. Kostel je veřejnosti přístupný od 9 hodiny ranní do 19 hodiny večerní a především v letních měsících je dějištěm působivých varhanních koncertů. Východní věž je v letních měsících rovněž přístupná veřejnosti, takže za doprovodu kostelního zřízence je možno věž navštívit.

DSC02510

Hlavní kostel Szegedu foto Černý tulipán


Srbský pravoslavný chrám
Dalším významným křesťanským chrámem v Szegedu je Srbský pravoslavný kostel, který se nachází na ulici Révai utca. Kostel poznáte podle toho, že má pouze jednu štíhlou žlutou věž s hodinami. Kostel byl postaven v 18. století, kdy do Szegedu přišli srbští přistěhovalci. V 19. století pak tento kostel dostal neoklasicistní podobu. Kostel je krásný zejména zevnitř, protože uvnitř se skrývá nádherný a kolosální ikonostas, který je od Jovana Popovice. Na ikonostasu uvidíte celkem osmdesát ikon, které byly vyřezávány do hruškového dřeva. Velmi zajímavá je rovněž klenba pravoslavného kostela, která je sytě modrá a má znázorňovat modrou oblohu.

DSC02513

Interiér Votivního chrámu foto Černý tulipán


Věž sv.Dimitrije
Vůbec nejstarší historickou památkou v Szegedu je věž sv.Dimitrije, která pochází už z 12. století. Stará věž byla v minulosti součástí původního barokního kostela, který se však do dnešních dob nedochoval. V minulém století se věž opravila a nyní slouží jako baptisterium.