Maďarsko

Poloostrov Tihany

úno 13 2015

Poloostrov Tihany je chráněnou oblastí v Maďarsku, kterou najdete u jezera Balaton. Jedná se o sopečný poloostrov, který je na délku pět kilometrů dlouhý.


Stejnojmenné město
Na poloostrově Tihany leží rovněž i stejnojmenné malebné město, které najdete na vrcholu kopce na východní straně poloostrova. Město má necelých 1400 obyvatel a patří k nejmalebnějším městečkům u Balatonu. Město Tihany leží na mírně vysokém návrší, takže je z městečka pěkný výhled do okolí. Na Tihany je také malý přístav, takže zde lidí můžete vyplout například do Siófoku nebo do Balatonfüredu.

P1010011 kopie

Malebné domky na poloostrově Tihany foto Černý tulipán


Krátké dějiny obce
Dějiny poloostrova Tihany se začínají psát už v roce 1055, kdy tu bylo zřízeno Benediktinské opatství. Z opatství zbyla jen krypta s pozůstatky uherského krále Andráse I. Krypta je cennou památkou Maďarska, takže je ve velké úctě všech Maďarů. Nad kryptou byl pak v 18. století postaven kostel, který je barokní a má dvě věže. Kostel vévodí celému poloostrova, takže ho uvidíte z každé strany poloostrova. Interiér kostela je možno si prohlédnout. V kostele stojí pak za pozornost především velmi krásné fresky, které zdobí strop kostela. Nedaleko kostela stojí klášter, kde je Muzeum opatství, které popisuje bohaté dějiny benediktýnů na poloostrově. V muzeu uvidíte například pamětní pokoj maďarského krále Karla IV., který byl posledním maďarským králem.

P1010012

Typická místní keramika foto Černý tulipán 


Muzeum pod širým nebem
Na poloostrově Tihany byla v minulosti malá rybářská osada. Jak se v minulosti pracovalo a žilo v této rybářské osadě si můžete na vlastní oči přesvědčit v zajímavém Muzeu pod širým nebem. Muzeum je umístěné na ulici Batthyány Lajos. Zdejší muzeum opatruje také památkově chráněné domy, které byly vystavené v 18. století. Na promenádě Pisky Sétány najdete starý hrnčířský dům, kde se vyráběla místní keramika.


Západní část poloostrova
Západní část poloostrova je zcela uzavřena po automobilovou dopravu, takže do této části poloostrova se dostanete pouze po vyznačených stezkách pěšky. V této části poloostrova jsou kupříkladu poustevnické jeskyně nebo krásná vnitrozemská jezera. Na poloostrově je také významná ptačí rezervace, kde hnízdí desítky tisíc ptáků různých druhů. Tihany je rovněž ideálním místem pro rybáře.