Maďarsko

Nejstarší město u Balatonu

úno 10 2015

Keszthely je nejstarším městem u Balatonu a právem je hlavním kulturním a historickým střediskem celé Balatonské oblasti. V současné době má Keszthely okolo 21 000 obyvatel.


Historické město
Dějiny města se začínají psát před více než 750 lety. Město najdete na severozápadním cípu balatonského jezera a díky své dlouhé historii má Keszthely velmi mnoho historických i kulturních pamětihodností, takže patří k nejnavštěvovanějším městům této turistické oblasti.


Barokní zámek
Hlavní dominantou města je nádherný barokní zámek, který se jmenuje Festetics, protože v minulosti patřil šlechtického rodu Festeticsů.
Zámek se začal stavět již v roce 1745, ale dokončen byl teprve v polovině 19. století. Místní architekti se však vyřádili, protože zdejší zámek je třetím největším zámkem na území Maďarska. Zámek byl postaven doprostřed nádherného parku, který je neustále pečlivě upravován. Samotný zámek má sto místností a je vyzdoben krásnou branou a věží. Odborníci ho často přirovnávají k francouzskému zámku ve Versailles. Velmi bohatá je také zámecká knihovna, která má sto tisíc exemplářů, ve které najdete rovněž cenné rukopisy a vzácné bibliofilie.

P1010005

Zámek ve městě foto Černý tulipán


Prohlídka zámku
Zámek je otevřen veřejnosti, takže do zámku se můžete podívat. Za pozornost stojí zejména taneční sály, jídelna a bohatě zdobený zrcadlový sál. Zámeckému parku pak vévodí krásný vodotrysk. Při procházce zámeckým parkem můžete také navštívit jízdárnu, kde vzniká muzeum, které bude věnované africkému kontinentu.

P1010007 kopie

Zámek ve městě foto Černý tulipán


Prohlídka města
Po vydatné prohlídce zámku se běžte podívat do centra města. Hlavním středobodem města je pěkná pěší zóna, která vás zavede přímo na hlavní rušné náměstí, kde je velké množství kaváren a restaurací. Na náměstí nesmí chybět radnice a barokní sloup Nejsvětější trojice. Při procházce městem můžete ještě navštívit zajímavé muzeum marcipánu nebo muzeum starých radiopřijímačů či muzeum porcelánových panenek a voskových figurín. Ze sakrálních památek stojí za návštěvu Františkánský kostel, který byl postaven již ve 14. století a má výrazné gotické rysy.
Pokud si budete chtít koupit nějaký suvenýr, který vám bude pobyt v Keszthely neustále připomínat, kupte si zdejší krásnou keramiku.

Přečtěte si další články s podobnou tématikou