Izrael

Mrtvé moře – zázrak, který i zabíjí

dub 22 2013

Mrtvé moře, ačkoliv vlastně ani není moře, je naprostým světovým unikátem. Moře nemá odtok, a díky vysokému obsahu soli, který patří mezi největší na světě, voda krásně nadnáší. Kosmetika pocházející z tohoto místa, která se prodává po celém světě, je známá svými léčivými účinky. Vysoký obsah soli má v určitých případech i smrtící účinky.

Mrtvé moře se nachází na pomezí Izraele a Jordánska. Leží v Jordánském údolí a teče do něj řeka Jordán. Jeho salinita dosahuje 33,7 procent, jen pár jezer na světě obsahuje ještě větší podíl soli. Zabírá rozlohu asi 1 050 kilometrů čtverečních, je šedesát sedm kilometrů dlouhé a na šířku má 18 kilometrů. Tyto údaje se však velmi rychle mění, protože jezero rychle vysychá. Každý rok prý klesne hladina minimálně o metr. Paradoxem ovšem je, že na některých místech hladina jezera stoupá a hrozí tak, že zaplaví hotely při pobřeží.

320px-DeadSeaIsrael

Mrtvé moře v Izraeli. Autor snímku xta11 - Wikimedia Commons.


Zdejší minerály byly využívány již od pravěku. Starověcí Egypťané zde čerpali prostředky potřebné pro balzamování mumií. Údajně zde nechala Kleopatra i těžit bahno, které pak používala jako omlazovací kúru.


Izrael se již několik let snaží o prohlášení Mrtvého moře za památku, případně i mezi zařazení mezi novodobé divy světa. Není se čemu divit, díky tomuto klenotu sem každoročně přijede několik set tisíc turistů. Voda v mrtvém moři obsahuje spoustu cenných minerálů. Najdete zde hořčík, draslík, vápník, brom a další. Voda je známá pro své příznivé účinky na lidské zdraví, způsobuje celkové uvolnění organismu, aktivuje činnost oběhového systému, léčí nemoci pohybového ústrojí, například revma, a hlavně má vynikající vliv na pokožku. Léčit se sem jezdí hlavně lidé s problematickou pokožkou, alergici a astmatici. Kosmetika, která je vyráběna z příměsí z Mrtvého moře, se vyváží do celého světa, běžně se s ní setkáte i v našich obchodech.


Díky vysokému obsahu soli nehrozí v tomto moři utopení, hladina krásně nadnáší, můžete si například na ní číst, přesto má koupání zde svá rizika. V jezeře nežijí žádní živočichové, nenarazíte na žádné ryby, ale ani na rostliny. Slaná voda je nebezpečná i pro lidský organismus. Pokud byste jí vypili příliš, mohlo by vaše tělo zkolabovat.