Itálie

Švýcarská garda aneb spolehlivá ochrana papeže

bře 15 2015

Švýcarská garda patří k neodmyslitelným symbolům Vatikánu, protože věrně a spolehlivě chrání římské papeže již od roku 1506. Jejich nápadně barevné úbory jsou žádaným objektech fotografů z celého světa.


Nejmenší vojenský útvar na světě
Švýcarská garda se může pochlubit tím, že nejmenší vojenským oddílem na světa. Své dějiny začínala psát už v roce 1506 a od té doby je nepřetržitě ve službách papežů. Tento nejmenší vojenský oddíl na světě má v současné době 110 vojáků, kteří ochraňují svatého Otce, kterým je nyní papež František.

řím 269

Švýcarská garda foto Černý tulipán

 

Dobře cvičená jednotka
Švýcarská garda je vysoce profesionální elitní jednotkou, která zodpovědně plní svou roli. V oddíle 110 mužů jsou halapartníci, poddůstojníci, důstojníci, bubeníci a jeden kaplan. Tento kaplan řeší duchovní a osobní věci všech vojáků švýcarské gardy.


Výzbroj švýcarské gardy
Gardisté jsou pochopitelně řádně ozbrojeni, aby mohli ve Vatikánu plnit svou funkci. Mají nejenom známé halapartny, ale také moderní automatické pistole. Každý člen gardy má za sebou profesionální výcvik, který není zrovna jednoduchý. Švýcarská garda není tedy pouze na parádu, ale v případě nutnosti musí umět operativně zasáhnout. Hlavním úkolem gardy není jenom ochrana papeže, ale i dalších 2000 obyvatel Vatikánu.

řím 268

Švýcarská garda foto Černý tulipán


Oblečení gardistů
Navzdory tomu jsou vojáci této gardy také reprezentativní složkou Vatikánu, protože mají opravdu krásné oblečky. Tento vojenský úbor je opravdu velmi pestrý, protože uniforma je žluto-modro-červená. První uniformy švýcarské gardy byly pouze modro žluté, protože šlo o rodové barvy papeže Julia II. Později se do uniforem dostala také červená barva, což byla rodová barva medicejského rodu. Úprava uniforem prošla určitým vývojem, nicméně dnešní podoba uniforem pochází z roku 1914. Nutno ještě dodat, že k pestrobarevné uniformě nosí ještě vojáci černý baret a bílé rukavice, při špatném počasí si ještě oblečou tmavě modrý plášť, který je bez rukávu. Vojáci mají rovněž málo známé pracovní uniformy, která jsou pouze tmavě modré. Při slavnostní přísaze si gardisté ještě na sebe navlečou hrudní krunýř.