Itálie

Ústa pravdy

úno 18 2015

Turistických atrakcí je v hlavním městě Itálie k vidění celá řada. Máte-li však v oblibě staré legendy a dávné pověsti, určitě si udělejte čas a zastavte se u atrakce, kterou navštěvují velké davy zahraničních turistů. Její historie je totiž velmi zajímavá a navíc je opředena velkým tajemstvím.


Chcete poznat pravdu?
Tento slogan by se dal jistě použít v turistických brožurkách, které dělají reklamu známé mramorové masce, které se ovšem v Říme neřekne jinak než Ústa pravdy. Italsky se této mramorové masce řekne La Bocca della Verità. Čí ústa to však jsou? Z největší pravděpodobností jsou to ústa jednoho z pohanských bohů z římského panteonu. Mramorová maska byla už v prvním století po Kristu součástí jedné antické fontány.

řím 368

Ústa pravdy foto Černý tulipán


Těžká maska
Mramorová maska je opravdu těžká, protože váží 1,2 tuny. Průměr masky je pak 175 centimetrů. V současné době můžete mramorovou masku uvidět v podloubí římského kostela Santa Maria in Cosmedin. Kulatá maska tam odpočívá již od 17. století. Kostel však není známý pouze díky masce, ale rovněž uchovává ostatky sv. Valentýna, který je patronem všech zamilovaných.

řím 370

Kostel Santa Maria in Cosmedin foto Černý tulipán


Detektor lži
Mnozí odborníci si myslí, že kamenný obličej pohanského boha byl pouze dekorativním prvkem, který měl okrašlovat fontánu. Ovšem běžní Římané si myslí, že šlo o starověký detektor lži, který usvědčil každého lháře. Velký otvor v ústech, kterým se dá protáhnout lidská ruka, měl sloužil k tomu, aby usvědčil každého podvodníka. Ruka někoho, kdo neřekl pravdu, byla nemilosrdně ukousnuta. Další teorie o této turistické atrakci říká, že se za maskou ukrývali kněží, kteří se měli o ruce pokrytců a falešníků postarat. Zjistit pravdu po mnoha staletích asi nebude možné, nicméně pravdou je, že mramorová deska stále láká davy turistů, aby se zde nechali vyfotit.


Ústa pravdy ve filmu
Ústa pravdy samozřejmě také lákají filmaře. Ústa pravdy se kupříkladu objevila ve známé romantické komedie Prázdniny v Římě, kde si mimo jiné zahráli Audrey Hepburn a Gregory Peck. Ústa pravdy neuvidíte pouze v podloubí římského kostela Santa Maria in Cosmedin, ale téměř v každém římském obchodě se suvenýry. Pokud nebudete mít odvahu vložit svou ruku do skutečných Úst pravdy, kupte si aspoň její repliku.