Itálie

Nejkrásnější obrazy ve Florencii

dub 17 2013

Nejkrásnější obrazy ve Florencii najdete v Pallazzo degli Uffizi, kde sídlí Galleria degli Uffizi, což je nejstarší galerie na světě. Galerie vlastní nejenom obrazy největších renesančních florentských mistrů, ale také ostatních italských renesančních malířů. 

Dějiny Galerie

Budova Galerie sídlí v bývalé správní budově toskánských velkovévodů. Budovu nechal v polovině 16. století postavit Cosimo I. Už v době, kdy v budově byly úřady toskánských velkovévodů, bylo jedno patro ponecháno uměleckým dílům, které Medicejští léta sbírali. Vznik této galerie se tedy datuje do roku 1581, takže z Uffizi se stalo nejstarší muzeum Evropy. Galerie Uffizi je dodnes největší renesanční pinakotékou na světě, které je každoročně velmi hojně navštěvována, takže při vstupu do galerie počítejte s dlouhými frontami.

P4160001

V Uffizi jsou krásná díla foto Černý tulipán

   Nejcennější obrazy Galerie

Popisem nejcennějších obrazů musíme začít od nejstarších obrazů pinakotéky. Jeden z nejstarších obrazů se jmenuje Madona a pochází od toskánského malíře Cimabue. Tento obraz namaloval první velký florentský mistr v roce 1280. Dalším pozoruhodným dílem, které nesmíte minout, je Giottova Madona s dítětem a svatými. Na tomto skvělém obraze je již patrný přechod od gotiky k renesanci.

Další obrazy jsou už čistě renesančními díly. Zde je potřeba nejvíce vyzdvihnout obrazy od Sandra Botticelliho, které jsou vystaveny v sále číslo deset. Mezi nejznámější obrazy Sandra Botticelliho ve florentské galerii je potřeba přiřadit krásný obraz Zrození Venuše a obraz Jaro.

V Galerii Uffizi visí rovněž obrazy od Leonarda da Vinciho a Michelangela. První jmenovaný zde má obraz s názvem Klanění tří králů, který spatříte v sále číslo patnáct. Druhý jmenovaný pak má zde obraz s názvem Svatá rodina, který visí v sále číslo dvacet pět. V sále dvacet šest pak uvidíte obraz od slavného malíře Raffaela, konkrétně podobiznu papeže Lva X. 

P4160002

Galerie Uffizi foto Černý tulipán

Praktické informace

Galerie Uffizi se nachází na ulici Piazzale degli Uffizi 6. Otevírací hodiny muzea jsou od úterka do neděle od 8.15 do 18.50. Fronty na lístky jsou velmi dlouhé, takže doporučuji přijít k muzeu minimálně o hodinu dříve. Vstupné do muzea činí 6,50 euro pro dospělého, snížené vstupné činí 3,25 euro. V galerii je zákaz fotografování s bleskem, k dispozici jsou audiprůvodce, které stojí na osobu 4,65 euro. V galerii je rovněž obchůdek se suvenýry a stylová kavárna. Kavárna se nachází na střešní terase.