Irsko a Severní Irsko

Překrásné Kilkenny

úno 27 2013

Kilkenny je jedno z nejkrásnějších a nejpůvabnějších irských měst, které si určitě zamilujete. Nachází se v jihovýchodní části Irska a má zhruba přes 24 000 obyvatel.

Dějiny města

Střed města má stále středověký vzhled, takže se zde můžete procházet úzkými uličkami a kochat se některými středověkými památkami. Význam Kilkenny byl ve středověku značný, neboť ve městě sídlil parlament anglo-normanského Irska. Na konci 14. století se v zemi dostal k moci vlivný rod Butlerů, který si vládu nad tímto krásným městem podržel celých pět set let. Za vlády tohoto šlechtického rodu byla postavena a zvelebena většina zdejších historických budov.

Současnost města

V současné době jde o velmi rušné centrum kultury, umění a turistiky. Hlavním magnetem města je místní katedrála St Canice´s Cathedral, která byla vybudována z černého vápence. Katedrála zde stojí již od 13. století a nese prvky rané gotiky. Velmi zvláštní je třicetimetrová válcová věž, která je přístupná veřejnosti. Doporučujeme její návštěvu, neboť z věže je neopakovatelný výhled na celé pitoreskní středověké město. Uvnitř katedrály si pak všimněte náhrobků šlechtického rodu Butlerů, který má lví podíl na rozkvětu města. Součástí katedrály je také hřbitov a biskupský palác.

Hrad v Kilkenny

Další nepřehlédnutelnou pamětihodností města je úchvatný místní hrad, který byl vybudován již v devadesátých letech dvanáctého století. Tento kamenný hrad se může honosit především nádherným viktoriánským cimbuřím a půvabnou francouzskou klasicistní zahradou. Pěkná zahrada pak plynule přechází do zvlněného parku s lesní pěšinou. Hrad je veřejnosti přístupný. V letních měsících je hrad otevřen od deváté hodiny do půl šesté. Vstupné je šest eur. Zlatým hřebem zajímavé prohlídky, která trvá hodinu, je táflovaná jídelna, knihovna a čínská ložnice.

Další pamětihodnosti Kilkenny

V Kilkenny můžete strávit několik dní a stále se nebudete nudit. Za pozornost stojí bezpochyby dominikánské Černé opatství, které je pojmenované podle tajemných mnišských černých hábitů. Toto opatství bylo založené rovněž ve středověku, přesněji v roce 1225. V kostele opatství jsou zejména nádherné vitráže a alabastrová socha svaté Trojice ze 14. století.

Město hospod

Pro milovníky irského piva máme rovněž jeden zajímavý tip. Navštivte Smithwick Brewery, což je slavný pivovar vlastněný neméně slavnou firmou Guiness. Kilkenny je vůbec pivovarnické město, neboť na území města můžete navštívit až osmdesát hospod.