Irsko a Severní Irsko

Krásná projížďka po Military Road

úno 26 2013

Projížďka po Military Road je ideální způsob jak poznat nádhery irské krajiny a scenerie. Po obou stranách cesty na Váš čekají překrásná rašeliniště a malá jezírka a potůčky.

Kde se Military Road nachází?

Military Road najdete v hrabství Wicklow, které se nachází na východě Irska. Military Road je silnice, kterou na konci 18. století vybudovali Britové. Silnice, kterou na automapě Irska najdete pod označením R 115, vede nejpustší a nejčlenitější nádhernou krajinou celého hrabství. Podél cesty jsou překrásné pohledy na místní zelené kopce a krásně zbarvená vřesoviště.

Popis cesty

Výchozím bodem pro projížďku může být Glencree, což byly v minulosti britské kasárny. Od Glencree se již můžete vydat směrem na jih do Sally Gap, což Vám zabere přibližně devět minut jízdy. Sally Gap je odloučený průsmyk, který je obklopen rozlehlými rašeliništi, které stojí za to si vyfotit. Zdejší scenerie patří k těm nejkrásnějším v celém hrabství Wicklow.

Ze Sally Gap se dejte směrem ke Glenmacness. Po cestě budete klesat do hlubokého údolí s překrásným vodopádem tříštícím se o skaliska. Pak jeďte do Glendalough, kde na Vás bude čekat tajemný starobylý klášter, který v šestém století po Kristu založil svatý Kevin. Klášter stojí na úpatí krásného jezera. Okolí kláštera doporučujeme navštívit, neboť zde uvidíte několik budov, které v minulosti patřily k rozsáhlému areálu kláštera. Prohlídka celého areálu se dá zvládnout za dvě hodiny. Při procházce si hlavně všimněte hřbitova s válcovou věží, která patří k nejkrásnějším věžím v Irsku.

Z Glendalough se pak vydejte do Roundwoodu, což je pro změnu nejvýše situovaná vesnička v Irsku. Po cestě budete míjet malebné zalesněné údolí a vesničku Clara. Vesnice Roundwood se nachází v 238 metrech nad mořem a je obklopena opravdu překrásnou přírodou. Hlavní ulici vesnice obklopují typicky irské hospody a obchůdky s řemeslnými výrobky. Z Roundwoodu jeďte na Great Sugar Loaf, kde si můžete udělat turistický výšlap. Great Sugar Loaf je totiž žulový kužel, který je vysoký 501 metrů. Od parkoviště Vám výšlap bude trvat zhruba padesát minut. Z hory je však čarovný výhled na okolní přírodu.

Kousíček od hory Great Sugar Loaf jsou úžasné vodopády Powerscourt Waterfall, které se řítí po velmi strmé žulové stěny do hloubky 130 metrů. Tento vodopád se může pochlubit tím, že je nejvyšší vodopád v Irsku. Od vodopádů Powerscourt Waterfall se pak vraťte do Glencree. Celý okruh po Military Road měří 96 kilometrů.