Irsko a Severní Irsko

Nádherné zahrady v Powerscourt

úno 23 2013

Máte v oblibě procházet se po krásných a kultivovaných zahradách, pak navštivte úžasné zahrady v irském Powerscourt.

Vznik zahrad v Powerscour

Powerscourt se nachází poblíž městečka Enniskerry v hrabství Wicklow. Zahrady v Powerscour jsou patrně jedny z nejkrásnějších zahrad na území Irska. Zahrady jsou situované v krásné krajině na úpatí hory Great Sugar Loaf. Zdejší překrásné sídlo vzniklo v třicátých letech 18. století. Zřizovatelem tohoto sídla byl tehdejší vikomt Richard Wingfield. Sídlo bylo postaveno v tehdejším módním  palladiánském stylu. O vznik zdejších zahrad se pak zasloužil sedmý vikomt, který v letech 1858 až 1875 založil okrasné zahrady, které dodnes přitahují pozornost tisíců turistů z celého světa.

mala powerscout 3 by eva schuster

Pohled na zahradu Powerscour - autor snímku : Eva Schuster

Popis zahrady

Procházka po zahradě v Powerscour je opravdovým zážitkem, neboť jsou zde k vidění nádherné věci. Na samém začátku zahrady je mozaikovitá terasa a krásné schodiště z roku 1874, kterým se dostanete dolů k jezeru s Tritonem, které bylo pojmenováno podle hlavní fontány. U jezera narazíte na dvě sochy Pegasů a erb šlechtického rodu Wingfieldů.

mala powerscout by stephen oneill

Pohled na zahradu od jezera - autor snímku : Stephen ONeill

Dále pak doporučujeme navštívit japonskou zahradu, která byla vztyčena na bývalém rašeliništi. V japonské zahradě uvidíte exotické čínské jehličnany a bambusy. Dalším zajímavým bazénem je pak Dolphin Pond, který má ve svém středu romanticky stříkající fontánu. Kolem malého rybníku byly pak vysázeny exotické jehličnany. Kousíček od bazénu Dolphin Pond je zajímavý hřbitov domácích zvířat. Zde šlechtický rod Wingfieldů pochovával svá domácí zvířata, takže jsou zde k vidění hroby koček, psů a koní.

V rozsáhlé zahradě se pamatovalo také na ryze praktické účely, takže zde nesmí chybět malá užitková zahrada. V této užitkové zahradě se například pěstují květiny pro místní školku. Z architektonických staveb zmiňme zajímavou věž ve tvaru pepřenky, která byla postavena v roce 1911 nebo nádhernou zlacenou bránu, která byla vyrobena ve Vídni na konci 18. století.

mala powerscout 4 by eva schuster

Vstupní brána do zahrady - autor snímku : Eva Schuster

Praktické informace

Zahrady v Powerscour jsou přístupné veřejnosti každý den. Od března do října jsou zahrady otevřeny od 9.30 do 17.30 hodin. Vstupné pro dospělého stojí šest eur, děti do 16 let zaplatí za vstup 3.50 euro. Rodinná vstupenka stojí pak 16 euro. V zámku je také skvělá restaurace a pěkný obchůdek firmy Avoca. Kousíček od zahrady je taktéž krásný golfový areál. Pokud toužíte po romantice v irském duchu, určitě navštivte malebné Powerscour.