Irsko a Severní Irsko

Po stopách irské whiskey Jameson

pro 06 2015

Pokud se chystáte do Irska, pak určitě v rámci co nejautentičtějšího zážitku neopomeňte ochutnat vynikající irskou whiskey. A proč tak neučinit v historické palírně Jameson v centru Dublinu spolu se zajímavou prohlídkou a procházkou po továrně?

Kdysi v roce 1780 tu zakladatel této značky John Jameson založil obchod. A ještě i dnes tu značka Jameson sídlí. Na ulici Bow Street ve Smithfieldu, městské části Dublinu jen kousek od středu města, máte možnost odkrýt něco z tajů této proslulé řízné whiskey. A to nemluvíme jen o ochutnávání, ale také o poznávání postupu výroby a významu tohoto irského dědictví.

Jameson palírna

 

Whiskey zraje v sudech - autor: Hans Peter Eckhardt - commons.wikimedia.org

Při prohlídce vás průvodce provede palírnou Jameson, kde kdysi John Jameson započal svůj byznys. Nahlédnete do minulosti a dozvíte se o historii tohoto pradávného řemesla. Nepůjde ale ani zdaleka o pouhou teorii, v palírně vás zavedou i do praxe. Na konci prohlídky následuje ochutnávka s porovnáním mezi americkou, skotskou a pravou irskou whiskey, abyste dokázali rozpoznat základní rozdíly mezi nimi. Nechybí ani osvěžující Jameson Ginger a Jameson Lime a také certifikát zkušeného ochutnávače.

Prohlídky probíhají každých patnáct minut (od dubna do října) nebo každých dvacet pět minut (po zbytek roku. Během hlavní turistické sezony je lepší si předem zarezervovat vstupenku na oficiálních stránkách (https://bookings.jamesonwhiskey.com/dublin/step1.aspx), protože se může stát, že se na vás už nedostane.

Prohlídka trvá 50 minut a dospělý za ni zaplatí 15 euro, studenti starší 18 let 12 euro, děti a senioři 8 euro. Rodinné vstupné stojí 40 euro (za 2 dospělé a 4 nezletilé děti).

Po skončení prohlídky se můžete jít posilnit do restaurace nebo můžete rovnou zamířit do obchodu se suvenýry, kde je možné zakoupit exkluzivní dárkové předměty s tematikou whiskey Jameson. A pokud s sebou nemáte děti, proč nepokračovat v ochutnávání v JJ’s Baru?