Irsko a Severní Irsko

Moherské útesy

pro 19 2014

K turisticky nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším přírodním úkazům v Irsku patří takzvané Moherské útesy (i v irštině známé jako Aillte an Mhothair). Tyto útesy vám při pouhém pohledu vyrazí dech, stačí jen zamířit na západ Irska.

Moherské útesy se nachází v hrabství Clare a provincii Munster v západním Irsku. Tyčí se nad vodami Atlantského oceánu do výšky, která v některých místech přesahuje dvě stě metrů, což z nich dělá jedny z nejvyšších útesů na světě. Jsou tvořeny pískovcem a měkkou břidlicí a nejsou zrovna stabilní. Z toho důvodu jsou také domovem jenom malému počtu rostlin a zvířat. Nepřispívá k tomu ani turistický ruch, každoročně totiž navštíví Moherské útesy až milion návštěvníků.

Moherské útesy

Divoká krása Moherských útesů - autor: High Contrast - commons.wikimedia.org

Útesy se táhnou 8 kilometrů do délky. Pokud je jasné počasí, můžete z nich spatřit Galwayský záliv, Aranské ostrovy nebo oblast Connemara, kde se nachází oblíbený irský park stejného jména plný přírodních krás. Na nejvyšším bodu Moherských útesů si můžete prohlédnout O’Brienovu věž, která byla postavena v roce 1835, aby nalákala turisty nebo prý aby sir O’Brien získal obdiv dam. Pokud byl jeho opravdový záměr prvním zmíněným, povedlo se mu to beze zbytku. Moherské útesy patří mezi top destinace v Irsku a v roce 2009 se dokonce probojovaly mezi 28 památek, které se mohly stát Novými sedmi divy světa.

V roce 2007 bylo na Moherských útesech vybudované návštěvnické středisko, a aby nenarušovalo vzhled útesů, nachází se pod zemí. V létě jsou útesy otevřeny od 9 hodin, v červenci až srpnu se zavírá v 21 hodin. V chladnějších měsících je otevírací doba od 9 do 17 hodin.

Za vstupné zaplatí dospělí 6 euro, studenti a senioři 4 eura a děti do 16 let mají vstup zdarma. Můžete tu zaparkovat, ve středisku jsou i restaurace a obchůdky se suvenýry.

Fanoušky Harryho Pottera zaujme, že se na Moherských útesech natáčely scény ze šestého filmu Harry Potter a Princ dvojí krve.