Irsko a Severní Irsko

Glendalough - vesnička osídlená poustevnými mnichy

pro 15 2014

Zelené Irsko láká turisty k navštívení mnoha atmosférických míst, která zde dlouhá a bohatá historie zanechala. Jedním z nich je Glendalough, vesnička, v které se nachází jeden z nejvýznamnějších raně křesťanských klášterů.

Glendalough (irsky také Gleann Dá Loch, což můžeme přeložit jako Údolí dvou jezer) je vesnicí s dlouhou historií. Nachází se v hrabství Wicklow přímo v ledovcovém údolí pohoří Wicklow Mountains. Můžete se tedy těšit na dech beroucí scenérie a irskou přírodu v celé své nádheře. Leží u jezera s názvem Upper Lake, kolem kterého si můžete udělat několikahodinovou příjemnou túru, na které spatříte to, co zbylo s původního osídlení poustevnických mnichů. O kousek dál od Glendalough leží Lower Lake, u něj narazíte na dochované kláštery, které se těší velkému zájmu turistů.

Glendalough

Brána do kláštera - autor: Ramón - commons.wikimedia.org

Glendalough se může chlubit dlouhou historií, která sahá až do 6. století, kdy se zde usadil první poustevník, svatý Kevin. Jeho cílem byl poustevnický střídmý život, brzy ale jeho příkladu následovali další a začala vznikat osada. V 9. století už zde vyrostl velký klášterní komplex, ve kterém se mniši zabývali rozvojem umění a vzdělanosti.

Klášter patří mezi to nejcennější, co v Glendalough najdete. Založil ho právě první z poustevníků, svatý Kevin. Bohužel však bohatství kláštera lákalo mnohé k ničení a plenění (například Vikingové), nejhorší ránu ale klášteru zasadilo v roce 1398 anglické vojsko. I když byl klášter z větší části zničen (zůstala z něj kamenná věž, několik domů a hřbitov), klášterní komunita zde žila až do 16. století (tehdy byly kláštery v Irsku zrušeny).

Kromě obou zmíněných jezer a kláštera se v komplexu, kam se můžete podívat zdarma, stojí za návštěvu i další zajímavá místa. U Lower Lake se nachází stará vstupní brána do komplexu, která se jako jediná v Irsku dochovala, katedrála z 10. století či malý středověký kostelík svatého Kevina. Nad jezerem Upper Lake se tyčí Teampall-na-Skellig neboli kostel na skále, kam se dostanete jen lodí.