Irsko a Severní Irsko

Pivovar Guinness

srp 26 2014

Když se řekne Irsko, každý si vybaví zelené kopce, čtyřlístky a pivo Guinness. Toto černé pivo je symbolem Irska stejně jako harfa, která je na jeho etiketě. Pojďme se podívat do míst, kde Guinness vznikl a kde se vaří ještě dnes.

Pivovar Guinness najdete v Dublinu na ulici St. James’s Gate, kde stojí už od roku 1759 a drží si své výsadní postavení jako zdaleka nejoblíbenější irské pivo. Polovinu veškerého piva vypitého v této krásné zemi si na své konto připisuje právě Guinness. A oblíbené je i v zahraničí. Vyváží se do více než 120 zemí světa a ochutnat ho můžete i u nás v každé dobré irské hospůdce.

Guiness

Pivo Guinness nesmí chybět v žádné irské hospůdce - autor: calflier001 - commons.wikimedia.org

Jaká je historie piva Guinness? Začíná s mužem jménem Arthur Guinness, který se rozhodl něco udělat s chatrným dublinským pivovarem. Pronajal si budovu bývalého pivovaru a začal v něm vařit pivo tak, jak ho to naučil otec, a konkurencí mu byla téměř sedmdesátka dalších pivovarů ve městě Dublin. Arthur Guinness však odmítal spadnout do průměru a začal vařit jiné pivo, tmavé se smetanově bílou pěnou. Úspěch se dostavil záhy a firma rostla a rozvíjela se.

Guinessův pivovar byl v roce 1825 největším v Irsku. V té době už ale Arthur Guinness nebyl naživu a pivovar vedl jeho syn. Ten byl autorem piva, kterému se dodnes říká „stout“. V šedesátých letech se Guinness dokonce stal největším rodinným pivovarem na světě a brzy se začalo rozvážet do celého světa.

Pokud byste si chtěli pivovar Guinness prohlédnout, pak vás nejspíš zklameme, protože není přístupný veřejnosti. Je tu ale jiná alternativa, kterou se majitelé pivovaru snaží vyjít vstříc zájemcům o nahlédnutí Guinnessu pod pokličku. Je jím návštěvnické centrum Guinnness Storehouse, kde si můžete dát půllitr tmavého irského piva, užít si výhled na Dublin a také se dozvědět něco o historii i současnosti pivovaru. Jsou tu například vystavené reklamy, kterými v minulosti Guiness lákal k zakoupení jejich produktů, či staré fotografie. Dozvíte se také, jak se pivo Guinness vaří, a mnoho dalšího. Centrum má totiž celkem šest pater.