Irsko a Severní Irsko

Národní park Connemara

čen 23 2013

Irsko je nádhernou zemí plnou zelených kopců, vesniček s kamennými domy, atmosférických hospůdek a přátelských lidí. Pokud se chystáte do Irska a chcete si prohlédnout jeho krásnou přírodu, národní park Connemara vás určitě okouzlí.

O národním parku Connemara se říká, že je nejkrásnějším v Irsku. Určitě to nebude daleko od pravdy. Connemara je jedním ze šesti irských národních parků, které po právu patří k těm nejvíce navštěvovaným. Otevřený pro veřejnost byl teprve nedávno, a to v roce 1980. Na rozloze zhruba dvou tisíc hektarů si můžete užít irské krásy a proměnlivé krajiny, zahrnuje totiž i čtyři hory, které spadají do pohoří s názvem Twelve Bens. Největší z nich – Benbaun – dosahují do nadmořské výšky 729 metrů. Kromě horské krajiny tu narazíte i na lesy, bažiny, louky, vřesoviště a bažiny. Parkem také protéká řeka Pollardirk.

Benbaun v parku Connemara

Hora Benbaum v parku Connemara - autor: Joebater - commons.wikimedia.org

Je to oblast jako ušitá na míru těm, kteří milují turistiku. Příležitostí k túře tu máte spoustu. Ať už se rozhodnete vydat kamkoli, na dobře značených stezkách se neztratíte. Jedna z nich vás zavede třeba na kopec Diamond Hill do výšky 512 metrů nad mořem – je to pohodová vycházka a z vrcholu je navíc úžasný výhled na jezero Kylemore, pohoří Twelve Bens a na oceán. Tento národní park je také domovem mnoha chráněných a vzácných druhů flóry a fauny a při troše štěstí je můžete zahlédnout. Kromě toho tu také narazíte na pozůstatky historie – v parku Connemara se totiž nachází ruiny klášterních staveb a stařičké hrobky. V této oblasti také místní chovají irské poníky plemene Connemara pony.

Národní park je otevřený celoročně každý den a pozitivní zprávou je, že se zde neplatí žádné vstupné ani parkovné. Platí se pouze za vstup do turistického centra, které je přístupné od března do října. Právě tady se můžete o parku dozvědět víc – je tu výstava přibližující vývoj krajiny a také audiovizuální projekce.