Irsko a Severní Irsko

Giant's Causeway - obrův chodník

kvě 04 2013

Už jste někdy kráčeli po chodníku pro obra? Že ne? A víte, že máte tu možnost? V Severním Irsku se totiž nachází jedno místo, kde si toto zvláštní přání lze snadno splnit. Jmenuje se Giant's Causeway, v překladu Obrův chodník nebo také Obrovy schody.

Nejspíš si říkáte, jak takový obrův chodník vůbec vypadá. Giant's Causeway je geologický útvar, který se skládá z více než čtyřiceti tisíc sloupců čediče, které vypadají jako pařezy a společně vytváří plochu připomínající netypický chodník. Tento úkaz vznikl jako následek sopečné erupce, která se v dané oblasti odehrálo už dávno v minulosti, nejspíš před padesáti nebo šedesáti miliony let.

Sloupce čediče jsou většinou šestistěnné, ale to není pravidlo, některé z nich mají méně nebo více stěn. Celý tento přírodní úkaz přitom není viditelný, protože část se nachází pod hladinou moře. Zajímavostí je, že nejvyšší okem viditelný sloupec měří až dvanáct metrů. Při pohledu na obrův chodník máte pocit, jako byste se ocitli někde na jiné planetě.

Giants Causeway

Obrův chodník - autor: Chmee2 - commons.wikimedia.org

Giant's Causeway najdete v Severním Irsku, konkrétně v hrabství Antrim několik kilometrů od města Bushmills. Od roku 1986 se nachází v soupisce Světového dědictví v Evropě, je také vyhlášen přírodní rezervací. Není divu, že patří k nejpopulárnějším a nejnavštěvovanějším památkám Irska. Je poměrně dobře dostupný – dá se k němu dojet po silnici, která vede až přímo k obrovu schodišti, nebo speciálním autobusem. Další variantou je udělat si pěší túru, což je asi nejlepší varianta vzhledem k tomu, že krajina je zde opravdu nezapomenutelná

K Giant's Causeway se váže jedna zajímavá legenda, podle které obrův chodník postavil irský bojovník Fionn, aby mohl přejít do Skotska a tam se utkat se svým sokem Benandonnerem. Fionn se však zalekl velikosti Benadonnera a utekl zpět do Irska, kde poprosil manželku, aby ho přestrojila za dítě a předstírala, že je jejich syn. Benadonner se při pohledu na „dítě" zděsil, protože si uvědomil, že jeho otec musí být mnohem větší. Když v hrůze utíkal zpět do Skotska, chodník za sebou zničil, aby ho Fionn nemohl pronásledovat. To, co z chodníku zbylo, je v Irsku k vidění dodnes.