Irsko a Severní Irsko

Co koupit v Irsku

dub 24 2013

V Irsku se dají nakoupit velmi kvalitní a pěkné věci, které vám na dlouhou dobu budou připomínat návštěvu tohoto pěkného a sympatického „zeleného ostrova".


Oblečení
Pokud si při cestách po Irsku nechcete koupit pouze nějaký malý suvenýr, tak doporučuji koupit si nějaké kvalitní tvídové oblečení. Koupě tvídového oblečení se určitě vyplatí, neboť tvíd je elegantní látka s vlněným povrchem, která zahřeje. Výběr tvídového oblečení je v Irsku velmi pestrý. Koupit si například můžete tvídové sako, sukni, vestu, čepici nebo tvídový rybářský klobouk. Tvídové nebo pletené výrobky sice nejsou levné, na druhou stranu vám vydrží velmi dlouho. Pěkným dárkem je například aranský svetr, což je teplý pletený svetr, který má špinavě bílou barvu. Tvídové a pletené oblečení obdržíte v irských podnikových prodejnách či řemeslnických obchodech.


Šperky a výrobky z kovu
Pro milovníky ozdob se v Irsku rovněž vyplatí nakupovat. Mnoho místních šperků využívá bohatou ornamentiku z keltských mýtů a pověstí. Častými suvenýry jsou kameny pro štěstí z connemarského mramoru nebo stříbrné zásnubní prsteny či emailové a keramické šperky. Nejoriginálnějším šperkem pak je takzvaný calddaghský prsten z Galwaye, což je originální prsten ve tvaru dvou dlaní svírajících srdce s korunkou.

kříž

Pěkné irské suvenýry foto Černý tulipán


Nápoje
Irsko je zemí whiskey, takže by bylo velkým hříchem si jednu láhev kvalitní irské whiskey nekoupit. Výběr tohoto irského národního nápoje je zde opravdu velký a rozmanitý. Při výběru kvalitní whiskey vám určitě pomůže návštěva Jameson Heritage Centre, kde lze vyzkoušet jednotlivé druhy whiskey a pak se teprve rozhodnout pro nákup té, která vám nejvíce chutnala. Pokud však nechcete do této prestižní destilérky zajíždět, kupte si whiskey Jameson nebo whiskey Bushmills a určitě neprohloupíte.


Irské plátno
Irské plátno je po celém světě pověstné svou kvalitou. V mnoha irských obchodech se prodávají ložní a stolní prádla. Skvělým dárkem pro vaše nejbližší mohou být například luxusní přehozy přes postel. Pokud si budete chtít koupit něco menšího, doporučuji nákup jemně lněných kapesníčků či lněných výrobků vroubené jemnou krajkou.


Irské potraviny
Pokud vám ještě nějaké peníze zůstanou, určitě si kupte tradiční ovocný koláč z piva Guinness nebo balíček sušených mořských řas, které doma můžete přidat do vařených pokrmů. Tradičně velmi chutné jsou rovněž irské marmelády nebo irské sýry.