Irsko a Severní Irsko

Irské národní muzeum

dub 04 2013

Pokud se chcete něco dozvědět o bohatých irských dějinách, navštivte poutavé Irské národní muzeum, které se nachází v hlavním městě Irska v Dublinu.

Dějiny muzea

Budova muzea byla postavena na konci 19. století. Je to impozantní budova, která zaujme především velkou kopulí, která zdobí hlavní vchod muzea. Velká kopule je podepírána mramorovými sloupy. Kopule byla postavena podle vzoru Starého muzea v Berlíně. V Irském národním muzeu jsou zejména sbírky, které mapují dějiny Irska, ale najdete zde i exponáty, které se vztahují k dějinám jiných zemí.

01

Logo muzea foto Černý tulipán

Klenotnice

Mezi nejzajímavější části muzea patří klenotnice, která schraňuje staré předměty, které byly nalezeny na území Irska. Mezi nejcennější předměty lze bezesporu zařadit zlatý člun z Broighteru nebo krásný bronzový zvon svatého Patrika či bronzovou sponu z Tary. Pro milovníky zlatých předmětů a přívěšků doporučujeme neminout expozici s názvem Ór, což znamená Irské zlato. V této expozici najdete jednou z nejrozsáhlejších kolekcí zlata z doby bronzové na území západní Evropy.

Starý Egypt

Své zastoupení zde má také starý Egypt. V této expozici naleznete egyptské mumie. Mezi nejlépe zachovanou mumii řadí muzeum pěkně zdobenou a barevnou mumii paní Tentdinebu, která pochází z desátého století před Kristem.

02

Keltských spirál se v Irsku našlo hodně foto Černý tulipán

Vikingové

V Irském národním muzeu samozřejmě nesmí chybět výstava, která je věnovaná výbojným Vikingům. Vikinská expozice čítá velké množství vzácných exponátů. Spatříte zde dřevěné předměty, keramiku, náboženské předměty, mince a meče. Všechny předměty byly nalezeny v sedmdesátých letech minulého století ve vikingské osadě u řeky Liffey ve Wood Quay.

Irské dějiny

Vývoj irských dějin byl velmi složitý a nejednoduchý. Pokud vás dějinný vývoj „zeleného ostrova" více zajímá, navštivte expozici Cesta k nezávislosti, která se velice podrobně věnuje především začátku dvacátého století, kdy Irsko získalo nezávislost na Velké Británii. Součástí expozice je například originální vlajka, která vlála na dublinské poště během velikonočního povstání v roce 1916. V prvním patře muzea jsou pak rozsáhlé expozice, které jsou věnované středověkému Irsku

Praktické informace

Irské národní muzeum najdete na ulici Kildare Street. Muzeum je otevřeno od úterka do soboty od 10 do 17 hodiny, v neděli pak od 14 do 17 hodiny. Sympatické je, že vstupné do archeologické části muzea je zcela zdarma.