Irsko a Severní Irsko

Všechny chutě Irska

bře 13 2013

Irská jídla jsou především hutná a vydatná. Základem irského jídelníčku je vepřové, skopové a jehněčí maso. Pojďme si v krátkosti představit nejznámější irské pokrmy.

Hutná snídaně

Začněme snídaní a představme si tradiční irskou snídani Ulster Fry. Tato rychlá irská snídaně je dobrým základem pro perný a náročný den v drsné irské přírodě. Skládá se totiž ze slaniny, jelita, bramborového koláče a smaženek se sodou bikarbonou. K této hutné snídani se ještě podává čaj a angreštový džem.

Hlavní jídla

Hlavním jídlem je v Irsku takzvaná odpolední svačina (high tea). K hlavnímu chodu se obvykle podávají výborné dušené pokrmy, které zpravidla obsahují vepřové, skopové či jehněčí masa s cibulí a bramborem. K hlavnímu jídlu nesmí chybět čerstvá zelenina, většinou mrkev, hrášek a tuřín.

Pixmac000064053137

Typicky irská restaurace foto z Pixmac.cz

Irské pečivo

Pečivo hraje v jídelníčku Irů důležitou roli. Nejzákladnějším pečivem je nekynutý chléb se sodou bikarbonou, který nejlépe chutná s irským sýrem. Velmi populární je v Irsku bramborové pečivo, které se smaží. Velmi časté je také ovocné pečivo, především barm brack, které se obzvláště jí v předvečer svátku Všech svatých.

Irské sýry

Irsko je rovněž země skvělých sýrů. Mezi tvrdé sýry lze například zařadit Carrigaline, což je sýr typu gouda s oříškovou příchutí z Corku. Další sýry už spíše připomínají sýry camembertového typu. Mezi takové patří Gubbeen nebo Milleens. Jediný irský sýr s modrou plísní, je pak sýr Cashel Blue.

Pixmac000081271149

Irské sladkosti foto z Pixmac.cz

Ryby

Irsko je ostrovní stát, takže ryby nemohou v irském jídelníčku v žádném případě chybět. Irské moře a Atlantský oceán jsou plné skvělých ryb. Loví se zde rejnoci, platýsi, makrely. Vedle známých mořských ryb se v irské kuchyni také používá červená mořská řasa dulse, která se sbírá podél irského pobřeží. Červená řasa se pak dává do rozmačkaných neloupaných brambor a vznikne z toho velmi rychlé jídlo zvané dulse champ.

Názvy některých irských jídel

Na závěr si řekněme názvy aspoň některých známých irských jídel. Mezi nejznámější irské jídlo je pokládáno Irish stew, což je v podstatě směs brambor, cibule, mrkev a skopové krkovičky. Dalším irským národním pokrmem je Dublin coddle, což je pro změnu směs slaniny, uzenek, cibule a brambor. Toto všechno se pak dusí v šunkovém vývaru. Na úplný závěr malý irský zákusek: Irish coffee puding je příjemně vychlazené suflé z kávy, irské whiskey a smetany. To vše je posypané vlašskými ořechy. Dobrou chuť!