Irsko a Severní Irsko

Nejstarší město Irska

úno 28 2013

Nejstarším městem Irska je Waterford, které se nachází na jihovýchodě Irska. V současné době má Waterford něco přes 56 000 obyvatel.

Dějiny města

Waterford založili již na začátku 10. století Vikingové. V pozdější době město rozšířili Anglonormané, takže význam města se ještě upevnil. Další velký rozkvět zažívá město v 18. století, neboť zde byly založeny velmi úspěšné a prosperující průmyslové podniky včetně známé waterfordské sklárny. V současné době patří Waterford k nejrušnějším městům v Irsku. Jedná se také o páté největší město Irské republiky.

Památky Waterfordu

Mezi nejzajímavější památky města patří Reginald´s Tower, což je mohutná věž, která byla na nábřeží města postavena na konci dvanáctého století. Věž stojí na místě, kde v desátém století stála pevnost, kterou vybudovali Vikingové. Reginald´s Tower drží dva zajímavé primáty. Tato mohutná věž je totiž první budovou v Irsku, na níž byla použita malta. Druhý primát se týká stáří budovy, neboť se jedná o nejstarší městskou veřejnou budovu na území Irska.

Ve starém města nesmí samozřejmě chybět sakrální stavby. Mezi největší církevní stavby Waterfordu patří katedrála Christchurch Cathedral, která byla vybudována na konci 18. století. Uvnitř katedrály Vás možná zarazí děsivá plastika rozkládající se mrtvoly z 15. století. Bát se však nemusíte, jedná se skutečně pouze o plastiku.

Druhá katedrála ve městě se jmenuje Holy Trinity Cathedral. Okolí katedrály je velmi malebné, neboť v blízkosti kostela jsou krásné dobové domy a typické irské hospůdky.

Waterfordská sklárna

Waterfordská sklárna se nachází něco přes dva kilometry od středu města. Sklárna je otevřená veřejnosti, takže pokud se zajímáte o sklo, neměli byste si návštěvu této prestižní továrny nechat ujít. Zde se například dozvíte, jak se vyrábí křišťál. Na vlastní oči tak uvidíte, jak oheň mění písek, olovo a potaš v nádherně třepivý křišťál. Waterfordský křišťál je zvláštní tím, že má vysoký obsah olova. Každý skleněný výrobek zdejší továrny má vespodu gravírovaný nápis Waterford. Vstupné do sklárny činí 12 euro, dítě do osmnácti let zaplatí 4 euro.

Městské muzeum

Waterford je nejstarším irským městem, proto byste taktéž neměli minout místní městské muzeum, které se jmenuje Waterford Museum of Treasures. Toto velmi interaktivní a zajímavé muzeum Vás blíže seznámí s dlouhými dějinami města od jeho založení až do 19. století.