Holandsko (Nizozemsko)

Holandská zdymadla

úno 25 2013

Bez zdymadel se na lodi v Nizozemsku prakticky nikam nedostanete. Zdymadla jsou tak neodmyslitelnou součástí každého nizozemského kanálu a grachtu.

Vznik velkých zdymadel

O vzniku velkých zdymadel koluje v Nizozemí legenda, která říká, že k tomu došla tak, že král Vilém I. nakreslil na mapě čáru od Amsterodamu až po Ijmuiden a pravil: „udělejte kanál tam, kde je Holandsko nejužší". Tak přišla na svět skvělá myšlenka vybudovat Severomořský průplav. Královo přání se pak uskutečnilo v roce 1876, kdy byla postavena čtyři velká zdymadla, aby byl na tomto kanálu umožněn lodní provoz. Tento Severomořský průplav umožňuje dokonce velkým zaoceánským lodím, aby se dostaly až do amsterodamského přístavu. Během druhé světové války byly mnohé propustě sice vážně poškozeny, ale po nákladné opravě a modernizace již opět slouží svému účelu. Součástí Severomořského průplavu je dnes i rybářský přístav, doky a mola.

zdymadlo 5 mala

Holandská dopravní tepna na vodě a nezbytná zdymadla

Největší zdymadlo

V dubnu roku 1930 bylo nizozemskou královnou Vilhemínou slavnostně otevřeno velké zdymadlo u Ijmuiden. V té době šlo o technický kolos, neboť zdymadlo mělo na délku 400 a na šířku 50 metrů. Šlo o největší zdymadlo na světě, neboť ani zdymadlo na Panamském kanálu nebylo větší.

O největší zdymadlo se pak opět soutěžilo v Evropě. Na konci osmdesátých let bylo poblíž Amsterodamu postaveno další zdymadlo, které na délku mělo 500 metrů a na šířku 65 metrů. Celá stavba tehdy stála neuvěřitelných 700 miliónů eur.

O několik let později však vzniká ještě větší zdymadlo. Jednalo se o zdymadlo, které bylo vybudováno v antverpském přístavu. Jeho rozměry jen o kousíček předstihly amsterodamský kolos. Rozměry antverpského zdymadla jsou 500 metrů na délku a 68 metrů na šířku. Pro jeho proplutí je pak zapotřebí 600 000 m3 vody.

zdymadlo 8

Komora zdymadla na plavebním kanálu

Největší zdvih

Co se týče zdvihu, tak v tomto směru vede zdymadlo Maasbracht na řece Maas, které se nachází na samém jihu Nizozemska. Toto zdymadlo má vůbec největší zdvih na území celého Nizozemska, který činí 12,5 metrů. Na pomyslné stříbrné příčce, jsou pak zdymadla u městeček Urk a Lemmer. Obě zdymadla dosahují zdvih 6,8 metrů.

Nejmenší zdymadlo

V Nizozemí nejsou zdymadla nikterak normována, takže se zde setkáte s rozdílně velkými zdymadly. Na některých místech Nizozemska jsou opravdu velmi malé zdymadla. Mezi vůbec nejmenší zdymadla patří zdymadlo Waaierschut, které najdete u historického města Goudy. Toto zdymadlo je pouze 24,5 metrů dlouhé.