Holandsko (Nizozemsko)

Království nádherných květin

úno 22 2013

Pokud jste milovníci květin, tak máme pro Vás lákavý tip: navštivte nizozemský Keukenhof, kde se nachází nejrozsáhlejší a nejkrásnější květinová zahrada na světě.

Koncert překrásných barev

Keukenhof najdete na mapě Nizozemska nedaleko malého městečka Lisse, které od Amsterodamu leží 30 kilometrů směrem na jihozápad. V nádherném a kouzelném prostředí na ploše 32 hektarů je každým rokem vysázeno šest až sedm miliónů jarních cibulovin. Jedná se o koncert překrásných barev a odstínů, který rozhodně stojí za návštěvu.

keukenhof 3 mala

Nádherné zahrady Keukenhof

Vznik květinového parku

V letošním roce oslaví Keukenhof 64. výročí své moderní existence. Historie Keukenhofu je však mnohem starší, neboť již v minulosti se zde pěstovaly bylinky pro nedaleký stejnojmenný zámek. Později zde vznikla zahrada anglického typu, která tvoří základ dnešního Keukenhofu. První výstava květin zde proběhla v roce 1949. Z této malé a lokální výstavy se pak rozvinula velkolepá tradice, která v současnosti láká 80 000 návštěvníků, kteří sem každoročně přijíždějí ze všech koutů Evropy a světa. Keukenhof je prostě domovem miliónů pestrobarevných květin, které dávají radost a velké uspokojení deseti tisícům lidí.

keukenhof 4 mala

Zahrada je opravdu rozlehlá a najdete v ní nespočet druhů cibulovin

Keukenhof v číslech

Brány Keukenhofu se každoročně otevírají v půlce března, aby mohly potěšit tisíce tuzemských i zahraničních turistů. Ti se mají opravdu na co těšit, neboť v Keukenhofu na ně čeká neuvěřitelné množství krásně barevných narcisů, tulipánů, hyacintů a dalších roztomilých cibulovitých květin. A to není zdaleka všechno, neboť od března do května čekají na milovníky květin v této květinové zahradě další zajímavé doprovodné akce. Po celé dva měsíce se zde můžete těšit na koncerty, workshopy nebo na speciální výstavy v pavilonech. Již samotná procházka květinovým parkem je osvěžující, neboť vedle květin si zde můžete prohlížet nádherné stromy i 150 soch a sousoší.

keukenhof 1 mala

Květiny jsou v zahradě i náležitě popsány

Keukenhof v roce 2013

V letošním roce Keukenhof otevírá již 21. března. Otevřeno je denně od 8 do 19.30 hodin. Vstupenka stojí pro dospělé 15 euro. Pro děti od 4 do 11 let je pak vstup za 7,50 euro. Tématem letošního Keukenhofu je Velká Británie, takže se můžete těšit na květinové obrazce, které budou zobrazovat nejznámější památky Londýna a Velké Británie. Heslo letošního Keukenhofu je United Kingdom – Land of Great Gardens, což by se do češtiny dalo přeložit jako Spojené království-země velkých zahrad. Udělejte si hned na jaře radost a jeďte do Keukenhofu.