Holandsko (Nizozemsko)

Madurodam - miniaturní Holandsko

bře 13 2014

Holandsko má i jiné atrakce než své světoznámé sýry, dřeváky, tulipány, vodní kanály a větrné mlýny. Slyšeli jste už například o Madurodamu? Jestli ne, článek vám o tomto nejmenším městě v Nizozemsku prozradí víc.

Asi jen hodinu cesty od Amsterdamu se nachází město Haag a v něm Madurodam, miniaturní městečko, které vám představí vše, čím se Holandsko proslavilo, na jediném místě. Chcete-li mít před sebou tuto krásnou zemi jako na dlani, máte k tomu jedinečnou příležitost právě v parku Madurodam. Miniatury v poměru 1:25 s pečlivě vypracovanými detaily na vás budou působit, jako by se z vás stal obr procházející se opravdovými ulicemi.

Madurodam

Jedna z miniatur - autor: Ondřej Málek - commons.wikimedia.org

Madurodam vznikl v roce 1952. Jméno získal po Gergovi Madurovi, židovském studentovi z Curaçaa, který bojoval proti nacistům a zemřel v koncentračním táboře v Dachau. Za zrodem parku stojí paní Boon-van der Starpová, která pracovala pro jedno holandské sanatorium, které však trápil nedostatek finančních prostředků. Starpová se doslechla, že miniaturní park v Beaconsfiledu v Anglii vydělává spoustu peněz, které jsou posléze věnovány nemocnicím v Londýně. Sešla se s Madurovými rodiči a ti jí poskytli peníze na stavbu s tím, že park bude také památníkem jejich syna.

První starostkou nově vzniklého miniaturního městečka se stala tehdy čtrnáctiletá princezna Beatrix. A co všechno je v Madurodamu k vidění? Kromě zmíněných symbolů Holandska, jako jsou větrné mlýny a tulipány, si v parku můžete prohlédnout letiště, přístavy, Národní muzeum, typické holandské domy na břehu kanálu, známé pohledy z Amsterdamu, Rotterdamu, Haagu či Utrechtu a mnohé jiné. Navíc jsou všechny modely interaktivní, takže se o daných budovách či stavbách můžete dozvědět mnoho zajímavého.

Madurodam je natolik realistický, že dbá na každý detail. V městečku tak svítí 50 000 světel, má svou vlastní miniaturní železnici, která má až čtyři kilometry kolejí, a jezdí tam modely aut, které najezdí tolik jako průměrný Holanďan.

Samozřejmě nechybí ani obchod se suvenýry a restaurace, kde si vychutnáte tradiční kuchyni. Park je otevřený denně od 9 do 18 hodin a vstup vás vyjde na 13,50 euro za dospělého, pokud nakupujete online, a 15,50 euro na místě. Děti do čtyř let mají vstup zdarma.