Holandsko (Nizozemsko)

Amsterodamská muzea XI.

čen 19 2013

V seriálu o amsterodamských muzeích se dneska podíváme do muzea slavného nizozemského fotbalového týmu Ajaxu Amsterdam, ve kterém v minulosti hráli takoví slavní fotbalisté jako byl Johan Cruijff nebo Ronald de Boer či Clarence Seedorf.


Slavný klub
Ajax Amsterdam je nejznámější nizozemský fotbalový klub, který má velmi dlouho historii. Klub byl založen v roce 1900 a jeho celý název zní Amsterdamsche Football Club Ajax. Mezi největší úspěchy Ajaxu je především čtyřnásobné vítězství v evropské Lize mistrů. Z dalších velkých úspěchů ještě zmiňme jedno vítězství v Poháru vítězů pohárů a jedno vítězství v poháru UEFA.
Na domácí půdě byl Ajax 31 krát mistrem nizozemské ligy. Své domácí zápasy hraje Ajax od roku 1996 v Amsterodamské aréně, jehož kapacita je 52 000 diváků.

ajax 001

Stadion Ajaxu foto Černý tulipán

Muzeum Ajaxu
Muzeum Ajaxu Amsterodam se nachází v Amsterodamské aréně, která je plně moderním fotbalovým stánkem, který má zatahovací střechu. Amsterodamská aréna je nádherným fotbalovým stadionem, který v devadesátých letech minulého století navrhl nizozemský architekt Rob Schuurman. Amsterodamskou arénu si můžete v rámci návštěvy muzea Ajaxu prohlédnout. Prohlídka s průvodcem trvá zhruba hodinu a 45 minut. V rámci prohlídky uvidíte kabinu Ajaxu a celkové zázemí stadionu včetně prostoru, kde jsou pořádané tiskové konference. Od června do srpna jsou tyto prohlídky pořádány každý den v těchto časových intervalech: 11, 12.15, 13.30, 14.45 a 16.30 hodin. Vstupné je dvanáct euro pro dospělého, dítě zaplatí deset euro. Na závěr prohlídky můžete navštívit muzeum Ajaxu Amsterdam.

Zajímavosti muzea
V muzeu Ajaxu si například můžete prohlédnout trofeje mužstva nebo dobové fotografie. Muzeum rovněž nabízí expozici dresů nejslavnějších fotbalistů Ajaxu. Na vlastní oči tak můžete vidět dresy těch nejslavnějších hráčů. V rámci prohlídky jsou k vidění také tři filmy, které se v útrobách muzea neustále promítají. Součástí muzea je rovněž Fans shop, kde si můžete nakoupit nejrůznější suvenýry se známým logem Ajaxu Amsterodam nebo šály či současné červeno-bílé dresy mužstva.

ajax 002

Stadion Ajaxu foto Černý tulipán

Praktické informace
Amsterodamská aréna se nachází na ulici Arena Boulevard 1, Amsterdam Zuidoost. Stadion je umístěn mimo centrum města, metrem jste tam však za chvíli. Z Hlavního vlakového nádraží se tam dostanete metrem číslo 54.

Desátý díl seriálu najdete zde

Dvanáctý díl seriálu najdete zde