Holandsko (Nizozemsko)

Amsterodamská muzea X.

čen 14 2013

V seriálu o amsterodamských muzeích se dneska podíváme na Muzeum Willet-Holtuysen, které se nachází v centru města na ulici Herengracht 605.


Vznik muzea
Muzeum Willet-Holtuysen je zajímavé a velmi lákavé muzeum, neboť dává každému návštěvníkovi jedinečnou možnost podívat se do historického měšťanského domu z 18. století. Dům patří od roku 1899 nizozemskému státu. Stalo se to tak, že majetní manželé Willet-Holtuysen neměli žádné potomky, takže veškerý movitý majetek štědře odkázali státu.

huis 002

Za domem je malá francouzská zahrada foto Černý tulipán

Popis muzea
Měšťanský dům z 18. století má původní mobiliář, takže návštěvník může vidět, jak se v tomto domě žilo v 18. a 19. století. V přízemí najdete krásně vykachlíčkovanou holandskou kuchyň. V přízemí uvidíte ještě krásný pokoj s nádhernou stropní malbou. Dále je zde k vidění luxusně zařízená jídelna ve stylu francouzského krále Ludvíka XVI. Vedle jídelny je pak pěkná místnost s nástěnnými malbami a tapisériemi, které byly v tehdejší době populární. Většina pokojů v domě je tmavá, pouze modrý pokoj vybočuje z řady a je příjemnou změnou v jinak tradičně pojatém domě.
V prvním patře jsou vystavené předměty, které byly v 18. a 19. století v nizozemských měšťanských domech módní. Jedná se zejména o delfský porcelán, sklo a hodiny. Kromě zajímavého interiéru si každý návštěvník muzea může prohlédnout zadní zahradu ve francouzském stylu nebo se podívat z oken domu na ulici Herengracht.

Zajímavosti muzea
Rodina Willet-Holtuysen byla také vášnivým sběratelem stříbrných předmětů. Mezi mnohými exponáty stříbrných předmětů je také zajímavý stříbrný předmět v podobě ptáka, který byl vyroben v 17. století. V modrém pokoji si nezapomeňte prohlédnout velmi cennou sbírku krásných čínských váz, která pochází z období panování čínského císaře K´ang-si (1662-1722). Za povšimnutí stojí rovněž schodiště v domě, které je bohatě zdobeno a pochází z roku 1740. V jídelně je pak prostřen stůl k hlavnímu jídlu dne. Na stole je přesně 275 dílů různých příborů, což nasvědčuje, že v rodině Willet-Holtuysen se jedlo podle přísné etikety tehdejšího stolování.

Praktické informace
Muzeum Willet-Holtuysen je otevřeno každý den od 11 do 17 hodiny. Vstupné pro dospělého stojí osm euro, lístek pro dítě od 6 do 18 let pak čtyři eura. Za dvě eura je v muzeu rovněž k dispozici audio průvodce.

Devátý díl seriálu najdete zde

Jedenáctý díl seriálu najdete zde