Holandsko (Nizozemsko)

Amsterodamská muzea IX.

čen 08 2013

V seriálu o amsterodamských muzeích se dneska podíváme na Amsterdamské historické muzeum, kde jsou cenné sbírky, které se výhradně vztahují k bohatým dějinám Amsterodamu.


Popis muzea
Amsterdams Historisch museum aneb Amsterdamské historické muzeum se nachází v centru města v budově bývalého měšťanského sirotčince. V rozsáhlém muzeu je celkem 23 sálů, které velmi podrobně mapují dějiny Amsterodamu. V 23 sálech najdete mimo jiné historické dokumenty, archeologické nálezy, staré mapy města, makety, obrazy a užitkové předměty.

adam 001

Erb Amsterodamu foto Černý tulipán


Nejzajímavější exponáty
Mezi nejzajímavější exponáty muzea můžeme kupříkladu zařadit velmi cenné dřevoryty středověkého Amsterodamu, které v 16. stoleté vyrobil Cornelius Anthoniszoon. Dalším cenným exponátem muzea je sál regentů, který je v novoklasicistním stylu. V tomto sále zasedala městská rada měšťanů, která spravovala měšťanský sirotčinec. Zajímavými exponáty jsou rovněž staré mapy a globy.


Zajímavosti muzea
V muzeu najdete velmi zajímavý zastřešený koridor, který spojuje dvě vedle stojící budovy. V tomto koridu visí velmi cenná sbírka portrétů vážených členů amsterodamského střeleckého cechu ze 17. století. Tyto skupinové portréty byly v Nizozemí v tehdejší době velmi populární, což dosvědčuje také velkou popularitu obrazu Noční hlídka od Rembrandta, který rovněž zachycuje skupinový portrét.
Na nádvoří muzea se pro změnu můžete obdivovat brnění městské stráže, která jsou vystavena ve skleněných vitrínách. V muzeu můžete také navštívit pěknou kavárnou, kde se při pití kvalitní holandské kávy můžete dívat na obrovskou sochu Goliáše, který byl podle Starého zákona zabit mnohem menším a mladším Davidem, pozdějším izraelským králem.

Praktické informace
Amsterdamské historické muzeum se nachází na ulici Kalverstraat 92. Vchod do muzea je ovšem také z ulice Sint Luciensteeg nebo z ulice Niuewezijds Voorburgwal. Muzeum je otevřeno denně od 10 do 17 hodiny. V muzeu je rovněž dětský koutek, takže pokud máte malé děti, pro které by prohlídka muzea byla nudná, můžete je tam bez problémů nechat. Vstupné do muzea činí pro dospělého deset euro, pro dítě od pěti do osmnácti let stojí vstupenka pět euro. Po návštěvě muzea můžete zavítat do místního obchůdku, kde jsou k dispozici odborné knihy, knihy o Amsterodamu, pohlednice, plakáty a upomínkové předměty.

Osmý díl seriálu najdete zde

Desátý díl seriálu najdete zde