Holandsko (Nizozemsko)

Amsterodamská muzea VIII.

čen 06 2013

 

V seriálu o amsterodamských muzeích se dneska podíváme na Muzeum hašiše a marihuany, které může být zajímavé pro všechny, kteří se zajímají o tyto lehké drogy.


Hašiš a marihuana od A až do Z
Muzeum hašiše a marihuany bylo poprvé veřejnosti otevřeno v roce 1985. Zakladatel muzea je Ben Dronkers, který je rovněž zakladatelem známé společnosti Sensi Seeds, která se zabývá pěstováním konopí.
Muzeum hašiše a marihuany je rozdělené do dvou menších expozic, které stojí jen pár metrů vedle sebe. Toto unikátní muzeum je v Amsterodamu velice populární, neboť každoročně ho navštíví okolo 100 tisíc návštěvníků. Součástí dvou expozic je také zajímavá „žárovková" konopná zahrádka, kde pod umělým světlem rostou krásné kusy konopí.
Muzeum hašiše a marihuana je živou encyklopedií těchto lehkých drog, které ovšem mají i léčebné účinky. Muzeum tak představuje velmi dlouhou historii konopí, marihuany a hašiše. Expozice muzea je v mnoha směrech poučná, neboť seznamuje návštěvníky s různými způsoby použití marihuany a hašiše.
Muzeum ukazuje velmi interaktivní metodou, kterak se konopí v minulosti využívalo. Lidské využívání konopných produktů je opravdu velmi dlouhé, takže mnohé návštěvníky překvapí, že konopí se zdaleka nevyužívalo pouze na přípravu omamných látek. Během prohlídky muzea se například dozvíte, že z konopí se kupříkladu vyráběl papír, textilie nebo léky.

m 001

V muzeu je velmi poučná expozice o marihuaně foto Černý tulipán

Prohlídka muzea
Při prohlídce muzea se postupně seznámíte s různými způsoby výroby hašiše nebo marihuany a s různými způsoby kouření a balení. Expozice poskytuje rovněž cenné a užitečné rady, jak nejlépe zelené rostlinky konopí pěstovat. Na závěr expozice nezapomeňte navštívit sympatický malý obchůdek, kde se dá koupit spoustu užitečných věcí, které jsou zapotřebí k vlastnímu pěstování této rostliny. V obchůdku také seženete odbornou literaturu nebo rozmanité suvenýry, na kterých nesmí chybět obrázek konopné rostliny či konopného listu.

Praktické informace
Muzeum hašiše a marihuany najdete na ulici Oudezijds Achterburgwal 148. Tato ulice se nachází v samém středu města ve známé čtvrti červených luceren, kde jsou také četné coffies shops a veřejné domy. Sympatické je, že muzeum je otevřeno denně od 10 až do 23 hodiny. Vstupné stojí pro dospělého devět euro, děti mají vstup do muzea zcela zdarma.

Sedmý díl seriálu najdete zde

Devátý díl seriálu najdete zde