Holandsko (Nizozemsko)

Amsterodamská muzea VII.

kvě 26 2013

V seriálu o amsterodamských muzeích si dneska popíšeme zajímavé Nizozemské námořní muzeum, které potěší všechny milovníky velkých i malých lodí.


Historie muzea
Nederlands Scheepvaart Museum aneb Nizozemské námořní muzeum se nachází ve velké budově bývalého skladu námořní flotily, která byla postavena v roce 1656. Velký objekt skladu byl navržen nizozemským architektem Danielem Stalpaertem. V 17. století byl Amsterodam jeden z největších přístavů na světě, takže tento sklad byl v dobách největší slávy nizozemského námořnictva velmi rušný. Převážely se sem veškeré zásoby pro velké nizozemské námořnictvo. V útrobách skladu tak byla námořnická děla, plachty, vlajky nebo zásoby pitné vody. Pitná voda byla v rozsáhlých sklepeních pod nádvořím skladu deponována, aby posloužila jako zásoba pitné vody pro plavby velkých lodí.
Budova skladu byla založena celkem na 2300 pilotách a následně opatřena opěrnými zdmi a pilíři po celém obvodu stavby, aby bylo zamezeno dalšímu sedání v důsledku nepevného podloží. Nizozemské námořní muzeum bylo v této budově otevřeno v roce 1973.

q 001 kopie

Plachetnice Východoindické společnosti foto Černý tulipán

Popis muzea
Námořnické muzeum je opravdu velmi rozsáhlé, takže na prohlídku celého muzea si udělejte opravdu hodně času. Čeká vás totiž třicet sálů, které jsou zaplněné stovkami exponátů. K vidění je zde nejenom velké množství modelů velkých i malých lodí, ale i nástroje a historické námořní mapy nebo historické globy. Při prohlídce muzea si určitě nenechte ujít prohlídku krásné repliky plachetnice Východoindické společnosti Amsterdam, která byla postavená v roce 1749. Život mořeplavců na palubě této krásné plachetnice se předvádí každý den od 11:00 do 14:00 hodin, o víkendech pak tato loď oživne od 11:00 do 16:00 hodiny. Pokud pro změnu chcete na vlastní kůži zažít dobrodružnou plavbu lodí z Nizozemského království do exotické Jakarty, zajděte zde do moderního multimediálního divadla, kde se promítá adrenalinový film Seylagie naar Batavia. Použitím unikátní videoprojekce se budete cítit jako člen posádky, takže zažijete hněv drsného kapitána van der Deckena nebo zažijete nudu za bezvětří či ucítíte nechutný zápach na palubě.

Praktické informace
Nizozemské námořní muzeum se nachází na ulici Kattenburgerplein 1, což je asi 15 minut pěšky od hlavního vlakového nádraží. Muzeum je otevřeno denně od 9:00 do 17:00 hodin. Vstupné pro dospělého je 15 euro, vstupné pro děti je pak 7,50 euro.

Šestý díl seriálu nejdete zde

Osmý díl seriálu najdete zde