Holandsko (Nizozemsko)

Amsterodamská muzea VI.

kvě 20 2013

V seriálu o amsterodamských muzeích se dneska podíváme na Stedelijk muzeum, které je malým chrámem výhradně moderního umění.


Popis muzea
Stedelijk muzeum se nachází hned vedle muzea Vincenta van Gogha. Na rozdíl od muzea Vincenta van Gogha není však stavba Stedelijk muzea moderní, nýbrž historizující. Architektonický styl budovy, která byla postavena v roce 1895, je novorenesanční. Zajímavostí novorenesanční budovy jsou sochy, které uvidíte v nikách na fasádě budovy. Všechny sochy představují významné nizozemské architekty a malíře. V roce 1954 bylo k základní budově ještě postaveno nové moderní křídlo.
Název Stedelijk může být poněkud matoucí, neboť nizozemské slovo „Stedelijk" znamená „Městský". O žádné městské muzeum však v případě Stedelijk muzea nemůže být řeči, neboť za zdmi tohoto muzea se ukrývá zajímavá kolekce moderního umění.

sm 001

Stedelijk muzeum foto Černý tulipán

 

Průvodce muzeum
Muzeum vlastní téměř 5000 obrazů a 17000 kreseb a tisků. Mezi největší lákadla muzea patří obrazy Chagalla, Mondriana a Kirchnera. Velmi zajímavá je rovněž sbírka abstraktního umění, která je reprezentována díly malířů Maleviče a Cobry. Nechybí zde ani obrazy od takových velikánů moderního umění jakým byli Picasso, Matisse, De Kooning nebo Rauschenberg.
Stedelijk muzeum také vlastní sbírku užitého umění. K vidění jsou zde různé plakáty, židle a fotografie. Návštěvník muzea se tak může seznámit hned s několika proudy v dějinách moderního umění, takže, kdo se zajímá o dějiny mezinárodního moderního umění, pro toho je návštěva Stedelijk muzea vynikající živou učebnicí současné tvorby.

Praktické informace
Stedelijk muzeum najdete na ulici Paulus Potterstraat 13. Hned naproti muzea je tramvajová zastávka. K muzeu se tedy můžete pohodlně dostat tramvají. Jezdí sem tramvaje číslo 2, 3, 5, 12 a 16. Muzeum je otevřeno denně od 11 do 18 hodiny, pouze ve čtvrtek je otevírací doba prodloužena do 22 hodiny. Vstupné pro dospělého činí 15 euro, snížené vstupné je 7,50 euro. Děti do dvanácti let mají vstup zdarma. Při zaplacení vstupného obdržíte zdarma plánek muzea a muzejní měsíční bulletin s čerstvými informacemi o probíhajících výstavách. Stedelijk muzeum například připravuje velkou výstavu ruského malíře Kazimíra Maleviče, která se uskuteční do 19 října 2013 do 2 února 2014. Název této výstavy je Kazimír Malevič a ruská avantgarda. V muzeu je rovněž velká aula, kde se každé úterý pořádají koncerty.

Pátý díl seriálu najdete zde

Sedmý díl seriálu najdete zde