Holandsko (Nizozemsko)

Amsterodamská muzea V.

kvě 11 2013

V seriálu o amsterodamských muzeích se dneska podíváme na muzeum Vincenta van Gogha, které vlastní nejvíce obrazů tohoto zajímavého holandského malíře, která za svůj celý život prodal pouze jeden jediný obraz.

Popis muzea
Muzeum Vincenta van Gogha spatřilo světlo světa v roce 1973. Muzeum se nachází v muzejní čtvrti mezi Rijksmuseem a Stedelijk Museum. Jedná se o moderní budovu, která má dostatek přírodního světla. Autor budovy je známý nizozemský architekt G.Rietveld. Muzeum uchovává více než 200 obrazů Vincenta van Gogha. Kromě obrazů je v muzeu také k vidění 524 kreseb a akvarelů a cenné japonské dřevořezby, které malíř vlastnil. Muzeum rovněž uchovává originální dopisy, které Vincent van Gogh psal svému bratru Theo van Goghovi a které pak vyšly i v knižní podobě.
Muzeum Vincenta van Gogha má celkem čtyři patra. V přízemí jsou k vidění především obrazy impresionistů a romantiků. V prvním a druhém patře jsou vystaveny již obrazy a kresby Vincenta van Gogha. V prvním patře jsou to obrazy z posledních tří let van Goghova života, které strávil především v jižní Francii. Ve druhém patře je pro změnu vystavěna sbírka japonské grafiky, kterou měl Vincent van Gogh ve velké oblibě. Ve třetím patře visí obrazy Vincentových současníků. K vidění jsou zde například mistrovská díla od Gauguina, Toulouse-Lautreca a Bernarda. Příležitostní výstavy, které se pravidelně obměňují, jsou ve čtvrtém patře.

o 001

V muzeu si můžete zakoupit publikace o van Goghovi foto Černý tulipán

Díla Vincenta van Gogha
V muzeu Vincenta van Gogha je k vidění celá řada krásných a pozoruhodných Vincentových obrazů. Mezi nejznámější obrazy však patří Vincentovy slunečnice, které malíř namaloval v roce 1889, když pobýval ve francouzském městečku Arles. V tomto období namaloval Vincent van Gogh celkem dvanáct obrazů s motivem této krásné rostliny.

Příležitostní výstavy
Muzeum Vincenta van Gogha pořádá každý rok celou řadu příležitostných výstav. V letošním roce se návštěvníci muzea mohou těšit na speciální výstavu, která se jmenuje „van Gogh při práci". Tato výstava je k vidění v muzeu od prvního května roku 2013 do dvanáctého ledna roku 2014.

Praktické informace
Muzeum Vincenta van Gogha je otevřeno denně od 9 do 18 hodiny. Vstupné pro dospělého činí 17 euro. Děti do sedmnácti let mají vstup zdarma. Pokud budete chtít audio průvodce, který je namluven v několika světových jazycích, zaplatíte za něj 5 euro. V muzeu je samozřejmě kavárna a obchůdek se suvenýry.

Čtvrtý díl seriálu najdete zde

Šestý díl seriálu najdete zde