Holandsko (Nizozemsko)

Amsterodamská muzea III.

kvě 07 2013

V našem seriálu o amsterodamských muzeích se dneska podíváme na dům Anny Frankové, který se nachází v patricijském domě na ulici Prinsengracht 263.


Smutný příběh
Dům na amsterodamské ulici Prinsengracht 263 sloužil židovským rodinám Daanovým a Frankovým a zubnímu lékaři van Dusselovi jako skrýš před německými fašisty. V tomto domě se ukrývali od 6. července roku 1942. Vše nasvědčovalo tomu, že úkryt zůstane neprozrazen, ovšem v létě roku 1944 byla skrýš prozrazena a 4. srpna roku 1944 vtrhli do domu příslušníci německé armády. Všichni tajní obyvatelé domu byli odvlečeni do koncentračních táborů, kde přežil pouze Otto Frank. Ostatní, včetně Anny Frankové, koncentrační tábor nepřežili. Anna Franková zemřela roku 1945 v Bergen-Belsen, když ji bylo patnáct let. Anna Franková si po celou dobu svého nuceného pobytu v domě na ulici Prinsengracht 263 psala deník. Deník se našel a jeho fragmenty byly nejprve očištěny v jednom časopiseckém článku. V roce 1947 byl celý deník vydán v knižní podobě a stal se jednou z nejčtenějších knížek na světě. Knížka byla napsána v nizozemštině, ovšem záhy byla přeložena do mnoha světových jazyků, takže kniha se velmi rychle stala známou po celém světě. Deník Anny Frankové vyšel také v českém jazyce. O první překlad se zasloužil překladatel Gustav Janouch. První české vydání této knihy vyšlo v roce 1956.

P4010002

Anna Franková foto Černý tulipán


Dům na ulici Prinsengracht 263
Dům, kde se Anna Franková se svou rodinou schovávala, se skládal z předního a zadního traktu. Otto Frank si společně se svým společníkem dům pronajali a zařídili si zde firmu „Uzenářské koření Pectacon". V předních částech domu byly kanceláře firmy, v zadní části domu se pak bydlelo. A byla to právě zádní část domu, která se stala skvělou skrýši pro židovské rodiny.

P4010003

Deník Anny Frankové foto Černý tulipán


Muzeum Anny Frankové
V současné době funguje dům na ulici Prinsengracht 263 jako muzeum Anny Frankové. Muzeum bylo poprvé otevřeno v roce 1960. O tři roky později, tedy v roce 1963, byla založena Nadace Anny Frankové.
Muzeum Anny Frankové přibližuje děsivý a tísnivý život doby, kdy bylo židovské obyvatelstvo po celé Evropě diskriminované. Návštěvníci muzea si mohou prohlédnout celý přední dům, kde Otto Frank měl kanceláře své firmy. Součásti muzea je i pokoj s výhledem na kaštan, ve kterém si Anna Franková psala svůj deník. Muzeum je otevřeno denně od 9 do 17 hodiny. Vstupné je 7,50 euro, děti do 10 do 17 let zaplatí 3,50 euro.

Druhý díl seriálu najdete zde

Čtvrtý díl seriálu najdete zde