Holandsko (Nizozemsko)

Planetárium v obytném domě

bře 08 2013

V nizozemském městečku Franeker je k vidění jedinečné planetárium v obývacím pokoji pana Eise Eisinga. Planetárium vzniklo v 18. století a je bezesporu nejstarším dosud fungujícím planetáriem na světě.

Za vznikem planetária stála předpověď konce světa

Psal se rok 1774 a skupinka astrologů z Franekeru spočítala na osmého května roku 1774 konec světa. Měli za to, že nastane neobvyklá konstelace hvězd, která zapříčiní vychýlení zeměkoule, takže se modrá planeta dostane do přitažlivosti slunce a shoří. Tato zpráva vypukla po celém tehdejším Nizozemsku obrovskou paniku.

1 001

Franeker se nachází na severu Nizozemska

Na tuto poplašnou zprávu reagoval jistý Eis Eising, radní z Franekeru, který byl zároveň vášnivým astronomem. Eising nečině nepřihlížel, ale sestrojil si ve svém obývacím pokoji domácí planetárium. Když měl planetárium hotové, ukazoval svým spoluobčanům průběh drah jednotlivých planet, který vylučovaly, že by se zeměkoule vychýlila ze své dráhy. Osmý květen roku 1774 dal Eisingovi za pravdu, zeměkouli se nic nestalo a život na modré planetě pokračoval dále.

Planetárium však zůstalo

Katastrofa se tedy nekonala, planetárium však v bytě pana Eisinga zůstalo dále. Pan Eising totiž na svém planetáriu pokračoval dále, aby ho roku 1781 kompletně dokončil. Planetárium přečkalo až do dnešních dnů a je možné ho ve Franekeru navštívit. V obývacím pokoji uvidíte planety, které jsou zavěšeny na provázcích a se sluncem se pohybují velmi reálně. Jediná oprava se musí udělat jednou za čtyři roky, aby byl zohledněn 29. únor. Důmyslný systém dřevěných disků je poháněn pomocí kyvadlového hodinového stroje. Geniálně rovněž působí, že místo ozubených kol bylo použito na deset tisíc jehel.

2 001

Zeměkoule v roce 1774 neshořela

Užitečné informace

Muzeum najdete na ulici Eise Eisingastraat číslo 3, což znamená, že ulice byla pojmenována po panu Eisingovi. Planetárium je otevřeno celoročně, v letní době je dům otevřen během týdne od 10 do 17 hodiny. Jedinou nepříjemností je, že se v planetáriu nesmí fotit. Vstupné pro dospělého člověka je 4,50 euro. Děti zaplatí pak 3,75 euro. Po skončení zajímavé prohlídky můžete ještě navštívit pěkný zahradní pokoj, který najdete naproti planetária. V tomto zahradním pokoji je umístěna velmi příjemná a útulná kavárna, kde si můžete dát šálek výborské holandské kávy. Franeker je pěkné historické městečko, které se nachází na severu Nizozemska, v provinci Frísko. V současné době má město přes 12 000 obyvatel.