Francie

Tajemné menhiry v Carnacu

lis 07 2015

Pokud se chystáte do francouzské Bretaně a fascinují vás nevyřešené záhady tohoto světa, pak si určitě nenechte ujít Carnac. Nachází se zde jedna z největších a nejznámějších prehistorických památek, obrovské naleziště menhirů, jejichž existence a účel ještě nebyly zcela vysvětleny.

Řady a řady starověkých menhirů a menhirová pole tvoří obrovský areál Carnacu, kde můžete spatřit několik tisíc k nebi vztyčených kamenů různé velikosti. Atmosféra tohoto místa je neuvěřitelná, zvlášť když si uvědomíte, že se procházíte historickou záhadou, která zde stojí od čtvrtého tisícletí před Kristem. Menhiry jsou dokonce starší než pyramidy v egyptské Gíze. Sice je tu spousta turistů a menhirová pole jsou kvůli ochraně před erozí oplocená, ale i tak je nepopsatelný zážitek.

Carnac

Menhirové pole v Carnacu - autor: Steffen Heilfort - commons.wikimedia.org

Ty nejznámější kamenné řady hledejte ve francouzské obci Le Ménec na jihu na okraji Carnacu. Nejznámějším pásem menhirů je takzvaný Ménec, což je asi jeden kilometr dlouhý pás vztyčených kamenů. Mezi další patří například Kerlescan či Kermario, které se nachází kousek od Ménecu. Ani zdaleka se nejedná pouze o řady kamenů, některé jsou uspořádané do půlkruhů či kruhů.

V Kermariu si můžete prohlédnout až sedmimetrové kameny, kterých je více než tisíc. Pokud byste ale chtěli spatřit ten největší menhir v Evropě, musíte si zajet do vši Locmariaquer. Nachází se zde Er Grach, takzavný Vílí kámen. Bohužel už ale nestojí, při pádu se rozlomil na několik menších kusů.

Asi vás stejně jako ostatní zvědavce napadne otázka, kdo vlastně toto ohromné kamenné dílo postavil a především proč? Za jakým účelem se tehdejší lidé vláčeli s těžkými, mnohotunovými kameny a stavěli je do řad či kruhů? Existuje spousta teorií, některé pravděpodobné, jiné poněkud za vlasy přitažené. Jedno je ale jisté: jediná správná odpověď, která by to všechno vysvětlila, se zatím nevynořila.

Až se tedy budete procházet po menhirových polích v Carnacu, můžete si nechat hlavou probíhat různé teorie. Jedná se o uctívání nějakého boha, kultu slunce a měsíce či to celé mělo sloužit jako obří vysílač signálů do vesmíru, jak se domnívá kontroverzní spisovatel Erich Daniken? Kdo ví?

Nezapomeňte se také zastavit v informačním centru a muzeu Maison des Mégalithes, kde se můžete dozvědět víc.