Francie

Tuilerijské zahrady

říj 24 2015

Pokud vás při cestě do Louvru či při poznávání Paříže obecně začnou bolet nohy, zastavte se v Tuilerijských zahradách. Jardin des Tuileries neboli Tuilerijské zahrady jsou jedním z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších parků v Paříži, tak si o nich pojďme říct něco víc.

Tuilerijské zahrady se nachází příhodně hned u muzea Louvre, vznikly totiž jako jakási předzahrada tohoto slavného muzea. Park byl vybudován v roce 1666 a nese typické barokní prvky (na rozdíl od Lucemburských zahrad, které jsou spíše renesanční). Tuilerijské zahrady mají za sebou zajímavou historii, která nám také napovídá, jak lidé v minulosti trávili volný čas. Konala se tu například šermířská klání nebo odsud vzlétal horkovzdušný balón. Tento park byl také jedním z prvních, které byly přístupné veřejnosti, a posloužil jako inspirace pro mnohé další evropské parky.

Tuilerijské zahrady

Okrajová část parku - autor: Remi Jouan - commons.wikimedia.org

Tuilerijské zahrady jsou obrovským parkem, který se rozkládá na ploše 28 hektarů. Na délku park měří asi jeden kilometr a nachází se mezi Louvrem a náměstím Svornosti (Place de la Concorde). U jednoho z východů parku také stojí další známé muzeum Oranžerie neboli Musée de l’Orangerie, ve kterém můžete obdivovat díla slavných impresionistů.

I v samotném parku o umění nepřijdete. Tuilerijské zahrady navrhl stejný architekt jako Versaillské zahrady – André le Notre. Každý kout parku je součástí promyšlené kompozice, každý vzrostlý kaštan či jilm tvoří celkový dojem. Narazíte tu také na mnoho mramorových soch a na několik umělých rybníků a jezer.

I když je park v obležení rušných pařížských ulic, jakmile do něj vstoupíte, okolní hluk utichne a vy si tak můžete užít téhle oázy klidu. Zahrady jsou otevřené celoročně 24 hodin denně a kromě mnoha krásných zákoutí k odpočinku nabízí také prostor k jiným volnočasovým aktivitám. Můžete se tu posadit na jednu z mnoha volných židlí, udělat si piknik nebo jako mnoho rodilých Pařížanů si zahrát pétanque, šachy či si zaběhat.

Až si řádně odpočinete, můžete znovunabyté síly využít při návštěvě některého ze zmíněných muzeí.