Francie

Zámky na Loiře XVI: Chamerolles

říj 10 2015

V dalším článku z této už rozsáhlé série budeme pokračovat v navštěvování proslulých zámků nacházejících se v povodí francouzské řeky Loiry. Tentokrát si řekneme něco více o zámku s názvem Chamerolles, který se nachází ve městě Chilleurs-aux-Bois.

Na místě, kde dnes zámek stojí, ve 12. století stávala středověká pevnost. Na počátku 16. století ji Lancelot I. Du Lac, správce majetku krále Ludvíka XII. a guvernér města Orléans, nechal přestavět v jeden z prvních renesančních zámků ve Francii. Stavbou se nechal inspirovat dalším ze zámků na Loiře Blois.

Chamerolles

Vstupní brána Chamerolles - autor: Groumfy69 - commons.wikimedia.org

Během staletí vystřídal Chamerolles několik majitelů, aby byl nakonec během druhé světové války téměř opuštěn a zničen. Několik let byl na prodej, až nakonec přešel do vlastnictví Paříže a prošel mnohými rekonstrukcemi. Dnes patří Chamerolles ke klenotům renesančního arichtektonického stylu a je také považován za část francouzského dědictví.

Zámek Chamerolles je také zasvěcený historii parfumářství, takže kromě francouzské historie se tu dozvíte také spoustu o tomto francouzském umění. Od roku 1994 tu najdete tematické muzeum, které se zaměřuje na historii hygieny a parfémů od renesance po současnost.

Kromě toho také můžete zvolit prohlídku zámku s průvodcem, který vás provede po renesančních místnostech, nebo se jen projít v zámeckém parku, který je zkonstruován podle těch nejlepších francouzských standardů. Tak jako tak vás čeká příjemný výlet.

Chamerolles má pro návštěvníky otevřeno od července do srpna každý den od 10 do 18 hodin. V ostatních měsících je každé úterý zavřeno a otevírací doba je kratší.

Dospělí zaplatí za vstupné do zámku 7 euro, děti od 6 do 17 let, studenti a nezaměstnaní zaplatí poloviční vstupné. Děti mladší než 6 let a ZTP mají vstup zdarma. Rodinné vstupné potom činí 17,50 euro.