Francie

Katedrála sv. Štěpána v Bourges

čen 19 2015

Ve francouzském městě Bourges se nachází jedna z nejkrásnějších gotických katedrál v Evropě. Tento architektonický skvost si po právu v roce 1992 vysloužil zápis na Seznam světového dědictví UNESCO a rozhodně stojí za to ho navštívit.

Město Bourges se nachází asi 200 kilometrů jižně od Paříže v regionu Centre-Val de Loire, tedy přesně v srdci Francie. Katedrála svatého Štěpána patří mezi nejvýznamnější památky nejen tohoto města, ale i celého regionu. Stavěla se v letech 1195 až 1270 a je stavbou vrcholné gotiky. Tato pětilodní katedrála má dvě věže v průčelí, kryptu a je velice bohatě zdobená, například unikátními vitrážemi z 13. až 15. století.

katedrála sv štěpána

Katedrála sv. Štěpána je obklopená překrásnou zahradou - autor: Amirwiki - commons.wikimedia.org

Architekt se prý nechal inspirovat slavným chrámem Notre Dame v Paříži, později však se stavba začala ubírat jiným směrem. Jisté podobnosti ale mezi oběma nádhernými stavbami stále najdeme.

Na místě katedrály svatého Štěpána stával křesťanský kostel, který zde byl postaven už ve 3. století. V polovině 11. století byl přestavěn na románskou katedrálu a o století později, v roce 1195, se teprve začala stavět katedrála gotická. Kapitula tehdy darem získala velkou sumu peněz, která umožnila stavbu započít a o několik desítek let později, v roce 1270, i dokončit. Katedrála byla vysvěcena až roku 1324, kdy také získala i astronomický orloj, který je nejstarším v celé Francii.

Ani katedrála svatého Štěpána se nevyhnula neveselým událostem. V 16. století se zhroutila jedna z věží, o pár let později bylo město dobyto Hugenoti a katedrála těžce poškozena. Ani v době Francouzské revoluce se katedrále nevedlo zrovna nejlépe, byla rozkradena. V 19. století podstoupila katedrála první z oprav a nedávno, mezi lety 2008 až 2013 prošla dalšími rekonstrukcemi. Dnes už si ji můžete užít v celé její kráse.

Katedrálu svatého Štěpána můžete navštívit každý den (kromě, 2. a 3. února, 1. ledna, 1. března, 1. a 11. listopadu a 25. prosince), v neděli ráno však je zavřeno. Za lístek za prohlídku katedrály a krypt zaplatí dospělý 7,50 euro, zlevněné vstupné stojí 6 euro. Zdarma mohou katedrálu navštívit děti do 18 let, studenti do 25 let, ZTP a nezaměstnaní.

Můžete také využít výhodného tarifu za 11 euro (zlevněný stojí 7 euro), který vám umožní prohlédnout si katedrálu a její krypty spolu s paláce Jacquese Coeura, ministra financí francouzského krále.