Francie

Chamonix - lanovkou na Mont Blanc

dub 19 2014

Vydat se v létě do Alp? Proč ne? Jen kousek od švýcarských hranic totiž najdete místo, kde si užijete jak rozkvetlou a zelenou přírodu, tak zasněžené vrcholy Mont Blancu a alpské ledovce. Pojďme se podívat do Chamonix, proslulého horského letoviska, z kterého se můžete dostat až na vrchol Mont Blancu.

Takových míst, jako je Chamonix, není mnoho. Jako byste se v něm ocitli v jiném světě nebo spíše jako by se jaro či léto potkali se zimou. Zelené svahy hor tu kontrastují s tichou zasněženou krajinou (sníh tu ve vyšších nadmořských výškách bývá po celý rok) a ledovci. A to jen kousek od Ženevy nebo Annecy v Horním Savojsku na východě Francie.

Toto malé městečko leží v údolí řeky L’Arve a je jedním z nejvyhledávanějších horských středisek v Evropě. Nejen kvůli zmíněným přírodním krásám, ale také díky nejvyššímu horskému tunelu v Evropě (otevřen byl v roce 1965), který vede přímo pod Mont Blancem a je spojnicí mezi Chamonix a městem Courmayeur v severní Itálii. Leží v nadmořské výšce 2 480 metrů a měří 11,6 kilometrů.

Chamonix Mont Blanc

Lanovka vás vyveze až na vrchol - commons.wikimedia.org

Městečko Chamonix má také velmi přívětivou atmosféru. Je plné kavárniček a turistů, kteří si vychutnávají pohled na horské vrcholy nebo míří k lanovce, která je vyveze až na vrchol Mont Blancu.

V Chamonix se totiž nachází výjimečná lanovka, která v Evropě nemá obdoby. Jmenuje se Aiguille du Midi, funguje od roku 1955 a od té doby stále drží prvenství v největším převýšení na světě. Z 1 037 metrů nad mořem se v ní totiž svezete až do 3 777 metrů nad mořem. Nejvýše položená vyhlídková plošina je pak ještě o pár metrů výše – v 3 842 metrech nad mořem, tam vás už sveze výtah.

Během jízdy lanovkou, která se pohybuje rychlostí 38 kilometrů za hodinu si užijete úchvatné pohledy. Pozor, lanovka je ale v provozu jen v letních měsících. Pokud chcete vyjet do nejvyšší stanice, za zpáteční lístek zaplatíte 55 euro za dospělého a 48,60 euro za dítě. Rodinná vstupenka vyjde na 165 euro.

 

Komentáře   

 
vlasta
+2 #1 vlasta 2016-09-09 01:43
...lanovka jezdí i v zimních měsících a je plně využívaná / ráno obrovské fronty / lyžaři - freeridery pro dvaceti kilometrový sjezd Vallé Blanche
Citovat
 
 
Petr H.
0 #2 Petr H. 2017-12-15 16:03
Zdravim, chci se zeptat, zda za lanovku plati i dite ve veku 2,5 roku? Diky za odpoved. Email.
Citovat
 

Přečtěte si další články s podobnou tématikou