Exotické ostrovy

Britské Panenské ostrovy – ráj na zemi?

bře 03 2013

Houpací síť zavěšená mezi dvěma palmami. Pláže se sněhově bílým a extra jemným pískem omývané tyrkysovým mořem. Kamkoliv se podíváte, naskytne se výhled, ze kterého se vám zhoupne žaludek. Ano, takové výjevy neexistují jen na obrázku. Na Britských Panenských ostrovech ve východním Karibiku se proměňují ve skutečnost. Tvoří tak jedno z mála míst na Zemi, které vypadá jako opravdový ráj. A to nejenom ten daňový.

Britské Panenské ostrovy tvoří asi 50 menších ostrovů. Z toho přibližně 15 jich je obydlených. Hlavní město Road Town leží na ostrově Tortola, žije v něm 18 000 lidí, přičemž celkový počet obyvatel je 22 000. Ostrovy spadají pod území Spojeného Království. Spolu s Americkými Panenskými ostrovy tvoří souostroví Panenských ostrovů.

Mapa Britských Panenských ostrovů (zdroj Wikimedia Commons)

Mapa Britských Panenských ostrovů. Zdroj obrázku Wikimedia Commons.

Zajímavostí je, že na ostrovech se nalézají důkazy o obydlení indiánů už v 15. století před naším letopočtem. Kryštof Kolumbus zde přistál v roce 1493, při své druhé plavbě. Ostrovy nazval Sv. Uršula a její 11 000 panen. Postupně se název přetransformoval na Panenské ostrovy.

Během 60. let dvacátého století se ostrovní ekonomika zaměřila na cestovní ruch místo na tradiční zemědělství. O tom, že se to povedlo s úspěchem, svědčí fakt, že jde o jednu z nejbohatších oblastí Karibiku.

320px-Roadtown Tortola

 Hlavní město Road Town. Autor obrázku Henry A-W, zdroj Wikimedia Commons.

Ostrovy nabízejí všestranné aktivity. Pokud vás přestane bavit relaxování na pláži poblíž hotelu, je tu možnost vypůjčení si plachetnice či motorového člun a vyrazit na objížďku. Můžete si najít vlastní, liduprázdnou pláž a se svojí polovičkou zde prožít romantickou chvilku. Jeskyně u ostrovů Norman Island a Smugglers Cave představují ideální příležitost ke šnorchlování, potopený parník Rhone láká k průzkumnému potápění. A určitě nezapomeňte ochutnat místní rum, je totiž vychvalován návštěvníky z celého světa.

Pláž

Autor snímku:Sura Nualpradid - FreeDigitalPhotos.net

Letecká doprava do destinace je poměrně komplikovaná, letí se buď přes Portoriko, nebo Americké Panenské ostrovy a odtud místním leteckým spojem. Můžeme doporučit hotel Fort Recovery v hlavním městě Road Town. Ceny za pokoj začínají od 3 500 Kč. Lze také pořídit zájezd na osm dní, ceny se pohybují okolo částky 50 000 – 100 000 Kč.